strona główna   |   mapa strony   |   bilety   |   kontakt

Newsletter

Chcesz otrzymywać newsy? Zapisz się!Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP


Stanisław i Karol Mazuś

Wystawa poświęcona twórczości Stanisława Mazusia – refleksje malarskie oraz syna Karola – metamorfozy malarskie, objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby.

Stanisław Mazuś

Urodzony w 1940 roku w Lublinie. W latach 1961–1967 odbył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zakończone dyplomem w pracowni profesora Eugeniusza Eibischa. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Od 1967 roku bierze udział w międzynarodowych, ogólnopolskich i okręgowych konkursach, plenerach, wystawach. Zorganizował ponad 200 wystaw indywidualnych w kraju, m.in. w Lublinie, Mikołowie, Siedlcach, Krakowie, Radomiu, Zamościu, Rzeszowie, Szczecinie, Kołobrzegu, Zielonej Górze, Poznaniu, Tychach, Katowicach, Bytomiu, Warszawie, Sopocie, Bielsku-Białej, Białymstoku, Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Białej Podlasce, Łodzi, a także za granicą: w Sofii, Pradze, Sztokholmie, Wiedniu, Komarnie, Aix-les-Bains, Mediolanie, Nowym Jorku, Waszyngtonie i Bratysławie.

Brał udział w prezentacjach sztuki polskiej za granicą, m.in. w Miszkolcu, Madrycie, Moskwie, Nowym Jorku, Ostrawie, Budapeszcie, Sofii, Zagorie, Karlowych Warach, Paryżu, Bayreuth, Ułan Bator, Barcelonie, Bratysławie, Pradze, Atenach, Berlinie, Beuningen.

Jest laureatem wielu znaczących nagród i wyróżnień.

W 2014 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej Srebrnym Medalem „Zasłużony  Kulturze  Gloria  Artis”.

Prace znajdują się w zbiorach: Ministerstwa Obrony Narodowej, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Tychach, Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach, Muzeum Okręgowego w Radomiu, Muzeum w Bielsku-Białej, Muzeum w Białej Podlaskiej, Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim, Muzeum Zamojskiego w Zamościu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim, Muzeum Regionalnego w Pyzdrach, Muzeum Regionalnego w Barlinku, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Zamojskiego Towarzystwa Renesans, klasztoru oo. Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie, Zameczku Myśliwskiego w Promnicach, Galerii Kukuczka w Istebnej-Jasnowicach, Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Opolu, Bielsku-Białej, Częstochowie, Poznaniu, Rzeszowie, Sieradzu, Gorzowie Wielkopolskim, Białymstoku, Zamościu, Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, Urzędu Miasta w Mikołowie, Gorzowie Wielkopolskim, Dębnie, w zbiorach wielu instytucji kultury (między innymi bibliotek) w całej Polsce oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą, między innymi w Galerii Uffizi we Florencji.


 

Karol Mazuś

Urodził się 30 sierpnia 1973 roku w Tychach. Ojciec Stanisław Mazuś oraz matka Maria Swoboda – Mazuś to absolwenci warszawskiej Akademii Sztuk pięknych, uczniowie prof. Eugeniusza Eibischa. Artysta wychowywał się w artystycznej atmosferze, obserwując zmagania malarskie rodziców. To ukierunkowało jego drogę życiową. Już w wieku dziecięcym worzył własne kompozycje rzeźbiarskie i malarskie. Warsztat artystyczny szlifował w wielu instytucjach kulturalnych i oświatowych. Od 1987 mieszka w Dortmundzie, gdzie kontynuuje edukację plastyczną:

1990–1993 Liceum Plastyczne

1998–2001 Collegium Westfalskie

2003–2006 Wyższa Szkoła Desing

Grono profesorskie tej uczelni zainspirowało go do dalszych poszukiwań twórczych. Obecną drogę rozwoju artystycznego stanowią nowoczesne środki służące wyrażaniu indywidualnej ekspresji poprzez grafikę komputerową, która w pracach Mazusia jest wykorzystywana do tworzenia unikalnych wizji futurystycznych.

Jednocześnie w swoim warsztacie artysta korzysta z tradycyjnej techniki akrylowej i olejnej, przez co wzbogaca stronę estetyczną swoich prac. Obfite czerpanie z doświadczeń mediów tradycyjnych w połączeniu z mediami elektronicznymi jest niezwykle interesującym przejawem niepokoju twórczego.

Wystawą indywidualną zadebiutował w Noc Muzeów 18.05.2013 w Gorzowie Wielkopolskim. Następnie wystawiał w Muzeum Pusz-czy Drawsko–Noteckiej w Drezdenku, w Galerii Biura Promocji Miasta Bytom, w Miejskim Domu Kultury w Rzepinie, Caf'e Art. Gallery Zakopianka w Krakowie i V.A. Gallery w Poznaniu. Prace Mazusia były prezentowane na licznych wystawach, m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Sieradzu, Jaworzynce, a także w Grecji.

Pomimo związków z techniką komputerową odnajduje on inspiracje w naturze oraz dziedzictwie dawnych epok. Pobyty w Indiach, Chinach, Nepalu, Ukrainie i Grecji poszerzyły spektrum jego zainteresowań, do których, obok grafiki komputerowej 2D i 3D oraz animacji, należy także malarstwo ścienne, sztalugowe, jak również fotografia artystyczna. Rysunki i prace malarskie posiadają kolekcjonerzy prywatni oraz liczne instytucje: Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim, Urząd Miejski w Gorzowie Wielkopolskim, Biblioteka Dębna Lubuskiego, Galeria Kukuczka w Jasnowicach „Na granicy bez granic”.

Fot. wernisażu Dominik Gajda
Fot. ekspozycji Łukasz Pudełko

foto_mazus11

foto_mazus07

foto_mazus06

foto_mazus01

foto_mazus12

foto_mazus13

Stanisław i Karol Mazuś Stanisław i Karol Mazuś Stanisław i Karol Mazuś Stanisław i Karol Mazuś Stanisław i Karol Mazuś Stanisław i Karol Mazuś Stanisław i Karol Mazuś Stanisław i Karol Mazuś Stanisław i Karol Mazuś Stanisław i Karol Mazuś Stanisław i Karol Mazuś Stanisław i Karol Mazuś Stanisław i Karol Mazuś Stanisław i Karol Mazuś Stanisław i Karol Mazuś Stanisław i Karol Mazuś

 
logo_silesia_region
Firma 3+ belfegor_tekst logo
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.