strona główna   |   mapa strony   |   bilety   |   Kontakt   |   kontakt old

Newsletter

Chcesz otrzymywać newsy? Zapisz się!Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

ďťż

Rozmowa jest spotkaniem. Spotkanie jest rozmową. Żadne spotkanie, a zwłaszcza wernisaż, nie prowokuje milczenia. Wymusza rozmowę, uaktywnia odbiorcę, otwiera się na słowo. ?Rozmowa" ? tytułująca wystawę stanowi refleksję ? w równym stopniu nad przygodnością sztuki, jak i nad bezspornym i bezwarunkowym jej sensem w momencie uwikłania się w nią. W rzeczy samej jest pretekstem do stawiania pytań zasadniczych ? takich, które nie oczekują odpowiedzi definitywnych, bowiem sens ich tkwi w pytaniu, nie ? w rozstrzygnięciu.

? Czy można mówić o sztuce nie ocierając się o banał?
? Czy można wydawać sądy i opinie obiektywne wobec wolności twórczej?
? Czy Akademie Sztuki mają sens w dzisiejszym rozumieniu twórczości?

Pytania te, na które odpowiedź uzyskujemy przez całe nasze życie i nigdy nie będzie ona zadowalająco wyjaśniała nam rzeczy podstawowych, są jak trzcina na wietrze nie dająca się ujarzmić. Nie oczekują odpowiedzi.

Prowokują. Pytania są łatwiejsze niż odpowiedzi, chociaż tych drugich sztuka nie znosi. Zamiast nich są propozycje. Odpowiedź jest domeną nauki. Skoro sztuka proponuje (nie?odpowiada), może dlatego jest w niej tyle banału i trudno oddzielić dobro od zła. Stąd w swym łatwym traktowaniu jest zbyt trudna do obrony. Nie mając ram (poza sumieniem i przyzwoitością), jest naga i bezbronna wobec rzeczywistości, wobec komercji, konsumpcji i byle-jakości. Nie ma też swojego statutu ani regulaminu, a o swój sens musi walczyć wciąż od nowa.

Spór o Akademię jako miejsce i model doświadczania trwa od dawna i jest to spór poza oficjalnym obiegiem. Dotyka polemiki tradycji z nowoczesnością, myślenia i kształcenia na bazie uznawanych wartości humanistycznych z kontestacją dekonstrukcji opartej na absolutnej wolności twórczej. Dla mnie Akademia jest poligonem umożliwiającym wielostronne doświadczanie twórcze, na tyle pojemne, ażeby po praktyce poznania można było coś odrzucić, stwarzając młodemu artyście absolutną świadomość wyboru.

Praca w grupie i ?aktualność" rozmowy ? to dwa największe atuty uczelni składające się, poprzez doświadczenie spotkania i doświadczenie rozmowy, na istotę i sens sztuki. Doświadczenie grupy i zajęcia w pracowni w stałej konfrontacji z innymi są argumentami wypracowującymi każdą osobność i odmienność artystyczną. Przysposabiają do wejścia w przyszłą twórczą społeczność.

 Korekta ? to konfrontacja własnego ?ja", własnych uprzedzeń z młodymi, odmiennymi postawami. Jest komunikacją poprzez dzielenie się wątpliwościami, odkryciami i zwątpieniami podczas wspólnej wymiany zdań. Przygotowuje do twórczego rytmu życia: od wspólnoty do azylu odosobnienia i poprzez intymność do ekshibicjonizmu.

Akademia ? jako ośrodek twórczego kształcenia, poprzez konfrontacyjny sposób doświadczeń, spór z tradycją, indywidualne rozmowy i ochronę autorstwa ? stanowi dziś ostatnią instancję obrony przed twórczą bylejakością, globalizacją sztuki i chaosem tzw. ponowoczesności, o ile sama im nie ulegnie. Nie uchroni to nas jednak od naszych nawyków, kompleksów i skłonności do doświadczania ?na skróty".

Zbyt często dajemy się ponieść absolutyzmowi wolności twórczej; redukując wszelkie opory, łamiąc własne zasady przyzwoitości poszerzamy do granic absurdu zakres działań artystycznych. Zbyt łatwo godzimy się na totalną deprecjację artystycznych dokonań, nie próbując analizować ani wyciągać wniosków z zaskakujących nas faktów. Mówimy o kryzysach, kiedy sami dajemy na to przyzwolenie. Subiektywność nie jest obroną bezradności, ale może stanowić o sile własnego rozumnego spojrzenia na świat.

Janusz Karbowniczek

Fot. Łukasz pudełko ? wystawa / Dominik Gajda ? wernisaż

foto_karbowniczek01

foto_karbowniczek02

foto_karbowniczek03foto_karbowniczek04

foto_karbowniczek05

foto_karbowniczek06

foto_karbowniczek07

foto_karbowniczek08

foto_karbowniczek09

foto_karbowniczek10

 

 
logo_silesia_region
Firma 3+ belfegor_tekst logo
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.