strona główna   |   mapa strony   |   bilety   |   Kontakt   |   kontakt old

Newsletter

Chcesz otrzymywać newsy? Zapisz się!Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

ďťż

Wystawa prac z kolekcji sztuki współczesnej miasta Mikołowa powstałych podczas 25 edycji pleneru ?Impresje Mikołowskie? /wybór/

Kuratorzy: Agnieszka Sitko, Łukasz Pudełko

Wystawa potrwa do 26 sierpnia 2016

IMPRESJE MIKOŁOWSKIE obchodziły w 2015 roku jubileusz 25-lecia istnienia.

Jako plener malarsko-graficzno-rzeźbiarski powstały w 1991 r. Plenerowe przedsięwzięcie zainicjował Gerard Piszczek, kierownik Referatu Kultury Urzędu Miejskiego w Mikołowie przy współpracy z artystą malarzem Stanisławem Mazusiem, który zaprosił artystów i był komisarzem pierwszych kilku imprez. Komisarzami ?Impresji Mikołowskich? byli oprócz wspomnianego już Stanisława Mazusia: Renata Bonczar, Franciszek Maśluszczak, prof. Stanisław Tabisz - rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Spotkanie plenerowe odbywa się tradycyjnie w lipcu. Impresje Mikołowskie są projektem, w ramach którego powstała kolekcja będąca własnością Urzędu Miejskiego w Mikołowie, licząca obecnie około 600 prac, 165 autorów. Głównie są to prace malarskie, ale jest również grafika, rysunek i rzeźba, w tym realizacje rzeźbiarskie usytuowane w przestrzeni miejskiej i Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Uczestnikami Impresji byli zarówno artyści wybitni, posiadający poważny dorobek artystyczny, wywodzący się z dużych i znaczących ośrodków twórczych na terenie całego kraju, profesorowie akademii sztuk pięknych, jak i ci, dla których początkiem wchodzenia w przestrzeń sztuki był właśnie malarski plener. Wśród najbardziej znanych można wymienić: Jerzego Dudę-Gracza, Zbysława Marka Maciejewskiego, Franciszka Starowieyskiego, Marię Anto, Helenę Tchórzewską, Waldemara Świerzego, Janusza Trzebiatowskiego, Krzysztofa Nitscha, Bronisława Chromego, Leszka Żegalskiego, Andrzeja Urbanowicza, Henryka Wańka, Andrzeja Sadowskiego, Hannę Bakułę, Antoniego Fałata, Kiejstuta Bereźnickiego, Halinę Tymusz i Janusza Karbowniczka.

W plenerach brali udział również artyści spoza Polski, m.in. z Holandii, Czech, Niemiec, Słowacji, Serbii, Grecji. Obrazy powstałe podczas spotkań plenerowych są prezentowane na wystawach poplenerowych w Mikołowie oraz w innych galeriach, w tym za granicą w Czechach i Holandii. Wydawany jest katalog z reprodukcjami prac. Obrazy pozostawione w mieście przez artystów jako pokłosie plenerów wiszą  m.in. w salach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mikołowie, w biurach Urzędu Miasta, w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego, w budynku Sołectwa Bujaków, w Starostwie Powiatowym.


baner_tychy_art2016


Fot. Łukasz Pudełko ? wystawa / Joanna Rudnicka ? wernisaż / Mariusz Chodorek ? fotoedycja

foto_kolekcja_sztuki_mikolow01

foto_kolekcja_sztuki_mikolow02

foto_kolekcja_sztuki_mikolow03

foto_kolekcja_sztuki_mikolow05

foto_kolekcja_sztuki_mikolow04

foto_kolekcja_sztuki_mikolow06

foto_kolekcja_sztuki_mikolow07

foto_kolekcja_sztuki_mikolow08

foto_kolekcja_sztuki_mikolow09

foto_wystawa_kolekcja_sztuki_mikolow01

foto_wystawa_kolekcja_sztuki_mikolow02

foto_wystawa_kolekcja_sztuki_mikolow03

foto_wystawa_kolekcja_sztuki_mikolow04foto_wystawa_kolekcja_sztuki_mikolow05

foto_wystawa_kolekcja_sztuki_mikolow06

foto_wystawa_kolekcja_sztuki_mikolow07

foto_wystawa_kolekcja_sztuki_mikolow08

foto_wystawa_kolekcja_sztuki_mikolow09

foto_wystawa_kolekcja_sztuki_mikolow10

 
logo_silesia_region
Firma 3+ belfegor_tekst logo
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.