strona główna   |   mapa strony   |   bilety   |   kontakt

Newsletter

Chcesz otrzymywać newsy? Zapisz się!Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP


Janusz Karbowniczek

Urodzony w 1950 roku w Przemyślu. Studia na Wydziale Grafiki w Katowicach, ASP w Krakowie. Dyplom w 1975 roku. Od 1977 roku jest pedagogiem tej uczelni. Obecnie jest profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Człowiek aktywny,  budując swą tożsamość podejmuję wysiłek przekraczania tkwiącej w nim natury zwierzęcości. Przekroczenie strefy bierności i wejścia w doświadczenie prowadzi go do czynnej wymiany ze światem. Ogarnia przestrzeń, wypełnia czas,
które stają się dla niego ośrodkami spełnień i niepewności; wyznaczają rytm zmian, dojrzewania, kreacji. To "aktywne trwanie"
/jak powiedziałby Bergson/, prowadzące do ruchu i zmian, uruchamia w nim niekończącą się spirale kreatywnych działań, zagęszczając i intensyfikując życie, szukając sensu i miejsca w nim.
Mając świadomość tego, co było, świadomość tradycji i kultury przodków, doceniając wagę teraźniejszości, zawierzając intuicji
i postawie otwartej na to, co nadejdzie, człowiek- twórca wypełnia życie doświadczeniem, posiłkując się niejako trzema czasami. Twórca i twórczość zdolni są wykorzystywać trzy przestrzenie  bytów: przeszłą, teraźniejszą i przyszłą do tworzenia przedmiotów idealnych, do "creatio ex nihilio".
/.../ Determinacja twórcza wynika z potrzeby zmian, jest następstwem ewolucyjności życia. Każda zmiana przypisana jest własnemu porządkowi, każdy porządek zagrożony niepokojem statyki, wymusza konieczność zmian, kierując go w nieznany obszar poszukiwań.
Rytm estetyczny w sztuce jako uporządkowana zmienność jest wytworem indywidualnych percepcji artysty. Jest on specyficznym, wyłącznym kodem autorskim, jakiego nie ma/ w takiej formie/ w kształcie genetycznym przedmiotu ani w naturze. Możemy powiedzieć, że rytm istnieje wszędzie tam, gdzie każdy krok do przodu jest podsumowaniem i wypełnieniem tego, co działo się przedtem, a każde spełnienie przesuwa dalej napięcie oczekiwania/.../.

                                                              Janus Karbowniczek
                                                              fragment tekstu "Emocja, rytm. harmonia" kwiecień 2006

 

Janusz Karbowniczek Janusz Karbowniczek Janusz Karbowniczek Janusz Karbowniczek Janusz Karbowniczek Janusz Karbowniczek Janusz Karbowniczek Janusz Karbowniczek Janusz Karbowniczek Janusz Karbowniczek Janusz Karbowniczek Janusz Karbowniczek Janusz Karbowniczek

 
logo_silesia_region
Firma 3+ belfegor_tekst logo
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.