strona główna   |   mapa strony   |   bilety   |   kontakt

Newsletter

Chcesz otrzymywać newsy? Zapisz się!Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP


Konrad Swinarski

Myśląc o Swinarskim, przede wszystkim łączymy go z Krakowem, Warszawą, licznymi teatrami niemieckimi. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z jego związków z Katowicami. Nie było ich wiele, nie wiemy także, czy i jaki miały wpływ na kształtowanie jego osobowości - lecz trudno o nich nie wspomnieć.

Z Katowicami związana była rodzina Konrada Swinarskiego ze strony matki Irmgardy z Liczbińskich. Dziadek Konrada, Franciszek Liczbiński - powstaniec wielkopolski, był znanym i cenionym działaczem społecznym na Śląsku, prowadził także kawiarnię i cukiernię przy katowickim rynku. To właśnie tam poznali się rodzice Konrada. Karol Swinarski, ojciec przyszłego reżysera, był zasłużonym oficerem Wojska Polskiego.

Los ponownie związał Konrada Swinarskiego z Katowicami. Po wojnie, samotny, zamieszkał u dalekich krewnych ze strony ojca, państwa Anety i Mieczysława Cybińskich, prowadzących przy ul. Dyrekcyjnej zakład fotograficzny. Uczęszczał do Liceum im. Adama Mickiewicza, potem rozpoczął naukę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Nie trwało to długo - ze względu na skomplikowaną przeszłość wojenną rodziny Swinarski znalazł się w trudnej sytuacji, zmieniał szkoły, przenosił się, „zacierał ślady”.

W latach następnych studiował w Sopocie, Łodzi, Warszawie. Utrzymywał jednak kontakty z Katowicami - był inspiratorem i teoretykiem powstałej w tym mieście jednej z najbardziej awangardowych grup plastycznych: ST-53. Działalność ST-53 wspierała się na twórczości i teorii Władysława Strzemińskiego, którego Swinarski był uczniem.

Mimo, że Konrad Swinarski nigdy nie reżyserował w Katowicach żadnego spektaklu, jego związki z tym miastem są wciąż silne. Patronuje odbywającemu się rokrocznie Festiwalowi Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”; tutaj także dzięki wspaniałemu darowi Barbary Swinarskiej, znajdują się niezwykle ciekawe zbiory jego rysunków, szkiców, wczesnych obrazów oraz fotografii przechowywane w Muzeum Historii Katowic, w pracowni jego imienia. Zbiór ten cały czas powiększa się dzięki nowym darom oraz zakupom dokonywanym przez Muzeum, odbywają się też wystawy i sesje naukowe poświęcone sylwetce i dziełu tego wybitnego reżysera.

M. Katarzyna Gliwa
kurator wystawy
Konrad Swinarski  Konrad Swinarski  Konrad Swinarski  Konrad Swinarski  Konrad Swinarski  Konrad Swinarski  Konrad Swinarski 
 
logo_silesia_region
Firma 3+ belfegor_tekst logo
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.