strona główna   |   mapa strony   |   bilety   |   kontakt

Newsletter

Chcesz otrzymywać newsy? Zapisz się!Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP


Anna Lupa- Suchy

Studiowała w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie. Pracuje jako nauczycielka plastyki w Gimnazjum nr 1 w Mikołowie. Ponadto jest wieloletnik instruktorem koła i warsztatów plastycznych przy Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych. Może się pochwalić szeregiem innowacji i programów autorskich w zakresie plastyki. Jest pomysłodawczynią mającego zasięg wojewódzki konkursu "Ze sztuką na TY". Od 2001 roku pełni funkcję komisarza Łaziskiego Pleneru Malarskiego a od 2006 wystawy Konfrontacje Nauczycieli oraz Pleneru Młodych "Impresje Mikołowskie". Jest również inicjatorką pleneru gimnazjalistów "Paryż w malarstwie i rysunku".

Artystka regularnie wystawia prace w kraju i za granicą. Od 1979 miała 15 wystaw indywidualnych. Jej prace znajdują się w zbiorach we Włoszech, Szwajcarii, Kanadzie, USA. Za swoje zasługi otrzymała m.in. tytuł "Serce dla serdecznych" od Fundacji Pracowniczej PRO-EKO, a z rąk burmistrza Łazisk Górnych tytuł "Zasłużony Twórca i Animator Kultury". Wśród otrzymanych nagród i wyróżnień są też m.in. Nagroda Burmistrza Miasta Mikołowa, medal Towarzystwa Przyjaciół Łazisk, Nagroda Dyrektora Gimnazjum nr 1 w Mikołowie (ośmiokrotnie), Nagroda Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Brązowy Krzyż Zasługi.

 

Anna Lupa- Suchy należy do tych szczęśliwych artystów, których poszukiwania twórcze zostały zwieńczone wypracowaniem niepowtarzalnego, rozpoznawalnego na pierwszy rzut oka stylu. Malarstwo to, chodź osadzone w figuratywnej tradycji, śmiało i w przemyślany sposób przekracza znane konwencje formalne i znaczeniowe. Człowiek, niewyczerpany temat eksploatowany przez sztukę, jest tutaj ujęty w formę przenikających się barwach płaszczyzn. Gra kolorem potęguje wrażenie zanikania granic przedmiotowości i nieprzedmiotowości, a uzyskana w ten sposób materia obrazu zaczyna funkcjonować na wielu poziomach. Oto z jednej strony mamy płótna przyjemnie zaskakujące swoją żywiołową dekoracyjnością, ciekawie rozegrane kolorystycznie, dynamiczne i odważne, radosne czy niepokojące. Z drugiej strony celowo zatarta przez twórczynię czytelność mnoży znaczenia i poszerza pole interpretacyjne, zapraszając odbiorcę do podjęcia dialogu z warstwą treściową obrazów. Artystka sama podsuwa tutaj różne tropy, nadając swoim dziełom często wieloznaczne, poetyckie tytuły. Czuje się w tym oddanie tematowi pełne ciepła i mądrości, subtelne obcowanie z tajemnicą Człowieka i człowieczeństwa.

                                                                                                                                             Marzena Kamycka

 

Anna Lupa- Suchy { Anna Lupa- Suchy Anna Lupa- Suchy Anna Lupa- Suchy Anna Lupa- Suchy Anna Lupa- Suchy Anna Lupa- Suchy

 
logo_silesia_region
Firma 3+ belfegor_tekst logo
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.