strona główna   |   mapa strony   |   bilety   |   kontakt

Newsletter

Chcesz otrzymywać newsy? Zapisz się!Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP


PRACA ROKU 2008

PRACA ROKU 2008

W regulaminie "PRC ROKU 2008" zostały określone główne cele przyświęcające jego wieloletniego inicjowania oraz praktycznej realizacji. Ujawnienie i promocja najwybitniejszychosiągnięć artystycznych w 2008 roku w wielu dyscyplinach- od szeroko rozumianej sztuki użytkowej po skrajnie artystyczne dyscypliny takie jak: malarstwo, rysunek, grafika warsztatowa, rzeźba oraz inne formy kreacji artystycznej- to główne intencje i przesłanie organizatorów, czyli Zarządu ZPAP Okręgu w Katowicach. Ponawiana rok rocznie impreza konkursowa staje się forum konfrontacji pokoleniowej artystów, którzy w danym roku skłonni są pokazać dzieło świadczące o ich nieprzerwanie aktywnym i twórczym nastawieniu. Wprawdzie ograniczenie tylko do jednej pracy mogącej brać udział w konkursie nie pozwal bardziej pracowitym i eksansywnym artystom wykazać się i zaprezentować pełniej, ale wydaje się, że znacznie radykalniej takowa sytuacja mobilizuje do wyboru prcy najlepszej i reprezentowanej oraz do ryzykownego poddania jej ocenie Jury konkursowemu. Publiczność zaś ma dyskretny wgląd w to, co intrygowało danego twórcę w roku 2008 i czemu poświęcał swój artystyczny talent, nad czym pracował i jak się rozwija jego twórcza droga.
Ocenianie dzieł sztuki jest sprawą trudną, odpowiedzialną i zarażoną niezniszczalnym wirusem subiektywizmu oraz nieznośnym nimbem indywidualnych upodobań. Niemniej jednak nie wymyślono jeszcze lepszego sposobu wyłaniania i wskazywania dzieł udanych, wyróżniających się i wyrastających zdecydowanie ponad przeciętność, aniżeli wnikliwy ogląd i profesjonalne, kompromisowe uzasadnienie grona kilku osób; uznanych i doświadczonych artystów, krytyków i historyków sztuki, akademickich pedagogów znających się na trudnej metodologii wyłaniania rzeczy i zjawisk wartościowych oraz mających zdolność do hierarchicznego syntetyzowania i sprawiedliwej  aksjologii. Z punktu widzenia praktykującego artysty oraz człowieka od wielu lat zapisującego o sztuce spostrzeżenia i refleksje, zestaw prac zgłoszonych do konkursu "PRACA ROKU 2008" prezentował średni krajowy poziom, z przewagą poniżej średniego. Były też prace wyróżniające się, bardziej klarowne, intrygujące i oddziaływujące ekspresją właściwą sztuce wysokiej. Te prace nagrodziło Jury.

Już od pierwszego etapu wskazywania prac konkursowych do nagród- duży obraz olejny "Bez tytułu" Małgorzaty Lazarek zyskiwał głosy poparcia prawie wszystkich Jurorów. Jego monochromatyczna ascetyczność emanowała siłą, a kompozycja całości, zakreślała obszar skupienia. Przestrzeń w obrazie, porządkowana racjonalnie jak na architektoniczny motyw przystało, miała w sobie jednak pewną złożoność perspektywistyczną i dwoistość w stosunku do odniesień zaburzających zwykłą realistyczną proporcjonalnośc.
W ustawionej horyzontalnie bryle wielkiego prostopadłościanu odczytujemy wolną przestrzeń i drobną zabudowę domków prostych, skubizowanych niczym budki dla ptaków. Tak naprawdę musi być w tym obrazie jeszcze jakaś dodatkowa, zagadkowa energia, która ściągała wzrok i niepozwalała obojętnie przejść obok tego dzieła.
Czasami rzeczy i sprawy trudne do zdefiniowania świadczą o artystycznej tajemnicy i wartości. Im dłużej oglądałem ten obraz, tym bardziej odczuwałem jego siłę i obecność czegoś, czego do tej pory nie umiem zwerbalizować...

Nagrodę Prezydenta Miasta Katowic otrzymała rzeźba Wojciecha Grzywaczyka zat. "La guerra".
W trakcie dyskusji o jej plastycznych walorach i dynamicznym układzie, pojawiły się bardzo dległe skojarzenia z Pomnikiem Powstańców Śląskich Gustawa Zemły, ale była to chyba wyraźna nadinterpretacja i dowód na intensywne oddziaływanie genius loci Katowic. Rzęźba Wojciecha Grzywaczyka z pewnością ma swoją antonomię i sobie właściwą zadziorność, a na tle innych rzeźb zgłoszonych do konkursu wyraźnie wygrywała batalię o prymat oraz o ewentualną realizację w większych, plenerowych rozmiarach.

Cztery, równorzędne nagrody konkursowe otrzymały prace: Pawła Warchoła (rysunek tuszem zat. Obiekt KII"), Eugeniusza Delekty (grafika cyfrowa zat. "Struktury przestrzeni VII"), Tomasza Chudzika (rysunek zat. "Wnętrza pejzażu I) oraz Krzysztofa Kuli (aranżacja przestrzenna, matryca transparentna, grafika zat. "Poliptyk 08"). Szczególnie rysunek Pawła Warchola zapadł mi głęboko w pamięć, chociaż widziałem wiele tego typu prac artysty, to jednak ciągle nie mogę jednak wyjść z podziwu, co do precyzyjnego warsztatu i benedyktyńskiej zręczności oraz cierpliwości w uzyskiwaniu zdumiewających efektów rysunkowych, kreowanych przy pomocy piórka i czarnego tuszu na dużym formacie papieru. Eugeniusz Delekta jak zwykle zadziwia wyobraźnią, rozmachem budowania przestrzeni pejzżowych z lotu ptaka czy samolotu; pastelowego i delikatnego przybliżenia jakby lądowisk dla obiektów równie niezindentyfikowanych, co bliskich strukturze tej rozległej przestrzeni osiadania. Na uwagę zasługuję również aranżacja trójwymiarowa jakby trzech kolumn Krzysztofa Kuli, na którzych odciśnięte zostały, w języku graficznym, geometryczne labirynty podziałów prostokątnych. Ten sposób burzenia płaskości, dwuwymiarowości grafiki, zawsze bywa dla aranżacji wystawy atrakcyjny, jak i dla samego obiektu. Dużych rozmiarów struktura rysunkowa na płaszczyźnie Tomasza Chudzika akurat nie potrzebowała anektowania w fizycznej przestrzeni, ale jej zmysłowość i miękki modelunek równie totalnie wyznaczały rodzaj odczuwania głębi i zagęszczonej perspektywy.

Nagrodę rzeczową otrzymała praca malarska Janusza Karbowniczka zat. "Preludium". Dość częsty laureat kilku edycji "pracy roku" znowu asłużył na uznanie. Karbowniczek uczciwie wypracował poważną renomę i wysoki kwalitet dla swojego, rozpoznawalnego stylistycznie malarstwa oraz nadal się w nim śmiało rozwija i zaskakuje  nowymi rozwiązaniami. Potwierdziła to zresztą obejrzana zaraz po obradach Jury, jego indywidualna wystawa w nowym kulistym pawilonie obok katowickiego Spodka. Artysta z właściwym sobie nerwem, rejestruje na płótnach i papierach wszelkie kaprysy i olśnienia, jak również prozę zwykłego życia i sylwetową, niczym z prehistorycznych malowideł naskalnych, anonimowość człowieka umiejscowionego pomiędzy strzępami przedmiotów, a płaszczyznami abstrakcji.
Katarzyna Gawrych- Oleander, za swoją grafikę cyfrową zat. "Wiwisekcja VII", otrzymała Nagrodę Prezesa ZPAP Jerzego Biernata, stojącego na czele całego naszego związku. Formą nagrody jest zakup grafiki do zbiorów Zarządu Głównego ZPAP oraz promocja twórczości katowickiej artystki w piśmie "Artluk". Grafika Katrzyna Gawrych- Oleander rzeczywiście posiada co najmniej dwie zalety: jest efektywna od strony estetycznej, jak równie zgrabnie zaszyfrowana od strony psychologicznej.
Prezes ZPAP Okręgu w Katowicach, Henryk Bzdok z przychylnym udziałem całego grona stanowiącego Jury, przyznał swoją nagrodę Jackowi Joostberensowi za grafikę p.t. "A 49". Grafika ta to jakby migawkowy motyw człowieka w pejzażu, przerzucającego ziemię łopatą. Całość zrobiona ekspresyjnie, kolorowo, z akcentem impusywnych linii i plm koloru przenikających się transparentnie.

                                                                                       Stanisław Tabisz


Jury konkursu:
Romuald Kutera /przewodniczący/, Stanisław Tabisz, Henryk Ożóg, Maria Moroz, Tadeusz Grabowski, Henryk Bzdok, komisarz konkursu Adam Dutkiewicz

 

 

PRACA ROKU 2008 PRACA ROKU 2008 PRACA ROKU 2008 PRACA ROKU 2008 PRACA ROKU 2008 PRACA ROKU 2008 PRACA ROKU 2008 PRACA ROKU 2008 PRACA ROKU 2008 PRACA ROKU 2008

 
logo_silesia_region
Firma 3+ belfegor_tekst logo
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.