strona główna   |   mapa strony   |   bilety   |   Kontakt   |   kontakt old

Newsletter

Chcesz otrzymywać newsy? Zapisz się!Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

ďťż

Doboru eksponatów na wystawę dokonano w myśl odwiecznej prawdy, że teatr może zaistnieć wszędzie. To założenie pozwala pokazać przestrzenie, które w zasadniczy sposób wpływają na odbiór i kreowanie teatru. Nawiązano również do genialnych rozwiązań z odległej historii- do antyku czy przestrzeni teatru elżbietańskiego, które prostotą wyrazu i ponadczasowym rozwiązaniem przestrzeni wpływają na niejedno miejsce teatralne dziś.
Antyczne formy posiada amfiteatr nad jeziorem Malta w Poznaniu. Do czasów elżbietańskich sięga Fundacja Theatrum Gedanense. Prezentujemy projekt budowy nowoczesnego budynku teatralnego w miejscu nieistniejącego już dziś, XVII-wiecznego teatru wzorowanego na londyńskim The Fortune Theatre. Pokazujemy pomniejszoną, ruchomą scenę Teatru Ósmego Dnia. Ich spektakl pt. "Pielgrzymi" miał premierę w Lizbonie w 1998 roku przy okazji Expo. Nie sposób przy kreacjach przestrzeni pominąć Stanisława Wyspiańskiego i Tadeusza Kantora, dwóch niezwykłych indywidualności z początku i końca XX wieku. Na wystawie umieściliśmy odtworzone  makiety do "Powrotu Odysa" i "Legendy II", przedstawień, które były kamieniami milowymi w nowatorskim myśleniu o przestrzeni teatralnej. Obie makiety były wykonane do wystawy tematycznej na praskie Quadriennale Scenografii w 1999 roku. Duże znaczenie ma również w XX i XXI wieku scena pudełkowa, na deskach której niejednokrotnie powstawały wybitne spektakle z przestrzenią sięgającą daleko poza rampę sceny. Na niezwykłość miał czasem wpływ sam budynek np. ruiny teatru w Gliwicach czy indywidualny styl scenografa.
Wędrując ulicą, wykreowana na potrzeby tej wystawy, przyglądając się różnym przestrzeniom w miniaturze, warto stawiać pytania o kształt teatru, miejsce dla widowisk, o zagarnianie nowych przestrzeni do śmiałych projektów teatralnych. To pewnie temat na kolejną wystawę.

                                                                                             kurator wystawy Jolanta Niedoba


 

 

 
logo_silesia_region
Firma 3+ belfegor_tekst logo
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.