strona główna   |   mapa strony   |   bilety   |   kontakt

Newsletter

Chcesz otrzymywać newsy? Zapisz się!Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP


Leszek Mądzik

scenograf i reżyser teatralny
Urodził się w 1945 roku w Bartoszowicach w Górach Świętokrzyskich. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, tytuł magistra sztuki otrzy-mał w Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Białymstoku, tytuł doktora - w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2010 roku otrzymał tytuł profesora przyznany na wniosek Rady Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. W 1969 roku założył Scenę Plastyczną KUL,w ramach której zrealizował kilkanaście premier, m.in. Ecce homo (1970), Wieczerza (1972), Ikar (1974), Zielnik (1978), Brzeg (1983), Wrota (1989), Tchnienie (1992), Szczelina (1994), Kir (1999), Odchodzi (2003), Bruzda (2005). Jego teatr brał udział w ponad 50 międzynarodowych festiwalach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia (np. nagroda krytyków za Wilgoć na festiwalu w Kairze; nagroda za reżyserię, scenografię i technikę teatralną za Zielnik na festiwalu w Japonii; nagroda specjalna na Festiwalu Teatralnym w USA; wyróżnienie na Światowej Wystawie Scenografii Praskie Quadriennale w Pradze). W 1986 roku założył Galerię Sztuki Sceny Plastycznej KUL, w której prezentowano wiele wystaw wybitnych współczesnych twórców kultury polskiej. Autor scenografii w teatrach polskich, portugalskich, francuskich i nie-mieckich. Prowadził zajęcia ze studentami na zaproszenie uniwer-sytetów i szkół artystycznych m.in. w Helsinkach, Berlinie, Amster-damie, Waszyngtonie, San Francisco, Bonn, Hamburgu, Lyonie, Pradze, Buffalo, Rennes, Dublinie, Rydze, Poznaniu. W 1997 roku dla Teatru Telewizji wyreżyserował własną sztukę Pętani. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Projektodawca Muzeum Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach. Autor licznych plakatów i grafiki książkowej. Laureat wielu nagród i oznaczeń, takich jak Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Medal „Gloria Artis”, wyróżnienie specjalne Totus. Swoje prace prezentował m.in. w Galerii Krytyków „Pokaz” w Warszawie, w Galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu, w Centrum UNESCO w Bejrucie, w Galerii Opery w Kairze, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, w Muzeum Lubelskim, w Galerii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu w Santiago de Chile, w Theater-Cai w Tokio, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w The Saddlery Gallery w Edmonton w Kanadzie czy w Muzeum Teatralnym w Warszawie.

Teatr, fotografia i plakat żywią się sobą nawzajem. Te trzy artystyczne dyscypliny składają się na prze-kaz, którym Leszek Mądzik dzieli się z widzem. Plakat w tym spotkaniu potrzebuje największego skrótu, prostoty i lapidarności. Jest podpisem pod wydarzeniem, które ma anonsować. Mimo wielości obrazów otaczających nas wokół, wyzwala u odbiorcy refleksję, która na dłużej zatrzymuje go przed dziełem. Plakat i fotografia, w przeciwieństwie do teatru, który rodzi się z czerni, są nasycone kolorem. Owo „rozdwojenie jaźni” jest konsekwencją odczuć, które mówią o złożoności odbierania tego, co dostrze-gamy i przeżywamy. I choć pierwotnym tworzywem pracy Leszka Mądzika jest teatr, to potrzeba uwypuklenia szczegółu kieruje go w stronę plakatu i fotografii. Artysta realizuje swoje projekty, kon-frontując i zderzając to, co minione (malarstwo, gotyk, renesans, barok), z językiem i symboliką nam współczesną. Detal, fragment pojawiają się zaś wtedy, gdy twórca pragnie utrwalić piętno czasu. Czas to wątek przewodni wszystkich prac prezentowanych na niniejszej wystawie. I ten odległy, i ten, który przed nami. Odbiór tych dzieł prowadzi nas przez tajemnicę przywołanego czasu.

Leszek Mądzik Leszek Mądzik Leszek Mądzik Leszek Mądzik Leszek Mądzik Leszek Mądzik Leszek Mądzik

 
logo_silesia_region
Firma 3+ belfegor_tekst logo
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.