strona główna   |   mapa strony   |   bilety   |   kontakt

Newsletter

Chcesz otrzymywać newsy? Zapisz się!Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAPTEATR MAŁY  

12.09
/sobota/ 

godz. 16.00

"Bajka o papużce kłamczuszce" – Teatr Własny

Opowiada historię papugi-pleciugi, która posiała w dżungli plotkę, że nadchodzi Smok.
Plotkarka Tusia, wygnana za kłamstwo z dżungli, wędruje przez świat poznając różne krainy geograficzne, języki, a dzieci razem z nią.

Przedstawienie w żywym planie przez dwóch aktorów (Grzegorz Stanisławiak, Mirosław Książek) z użyciem animowanych na oczach widzów lalek.


Czas trwania 45 minut. Bajka grana z widownią ustawiana na scenie dla maks. 100 osób.
Cena biletu: 15 zł dorośli, 10 zł dzieci


grafika_homepage_papuga01


18.09
/piątek/ 

godz. 18.30

Jadwigi "Ami" Andrzejewskiej "Kąpiel w dźwiękach gongów"


Cena biletu: 35 zł, na kartę stałego widza 24 zł, ulgowy 15 zł (leg. szkolne, studenckie, emeryci); dzieci do lat 12 - wstęp wolny


19.09
/sobota/ 

godz. 18.30

Koncert "Frank Sinatra w stulecie urodzin"

wykonawcy:

Big Silesian Band,
solista Bartosz Jaśkowski,
dyryguje Joachim Krzyk,
prowadzenie Bartłomiej Gruchlik – dziennikarz muzyczny Radia Katowice

Big Silesian Band to profesjonalna orkiestra rozrywkowa działająca pod patronatem Polskiego Radia Katowice. Założona z początkiem 2008 roku z inicjatywy dyrygenta zespołu - Joachima Krzyka – absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach, dyrygenta, muzyka, menadżera kultury, aranżera, wykładowcę akademickiego, laureata wielu konkursów muzycznych.

Zespół posiada opinię jednego z najlepszych big bandów w Polsce. Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Big Bandów w Berlinie oraz zdobywcą Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu w Czeskiej Kamienicy. Orkiestra z powodzeniem wystąpiła również jako pierwszy tego typu zespół w finale IV edycji organizowanego przez TVN konkursu „Mam Talent”.

Podczas koncertów orkiestra występuje w 16 osobowym składzie złożonym z muzyków będących absolwentami Akademii Muzycznej w Katowicach.

Muzycy ze Śląska na stałe współpracują z plejadą gwiazd polskiej estrady takimi jak: Iwona Węgrowska, Grażyna Łobaszewska, Waldemar Malicki, Krzysztof Kiljański, Renata Przemyk, Renata Zarębska, Katarzyna Jamróz, Naira Ayvazyan, Wojciech Myrczek, Ewa Uryga, Izabella Trojanowska, Mieczysław Szcześniak, Zbigniew Wodecki, Katarzyna Skrzynecka, Ewa Bem i Alicja Majewska oraz niemiecką grupą wokalną Vintage Vegas.

Orkiestra nagrała płytę „Felling Good” z przebojami światowej muzyki rozrywkowej z udziałem między innymi Ewy Urygi i Zbigniewa Wodeckiego.

Big Silesian Band w swoim repertuarze posiada ponad 500 utworów z repertuaru największych światowych i polskich wykonawców oraz aranżacje największych przebojów muzyki filmowej, musicalowej oraz latynoamerykańskiej. Przez co koncerty big bandu są zróżnicowane tematycznie i niepowtarzalne.

Obecnie Orkiestra wspólnie z Polskim Radiem Katowice promuje cykl koncertów pod wspólnym tytułem „Melodie Świata”. W ramach tego projektu zespół przygotował program czterech koncertów obejmujących następującą tematykę:

- Glenn Miller i Złota Era Swingu,
- Blues Brothers i największe przeboje muzyki filmowej,
- Melodie Świata – hity muzyki światowej i latynoamerykańskiej
oraz Frank Sinatra w stulecie urodzin i właśnie ten program - poświęcony erze swingu i jednemu z najlepszych wokalistów wszech czasów - usłyszą widzowie 19 września w Teatrze Małym.

Utwory przeplatane będą gawędą dziennikarza muzycznego Bartłomieja Gruchlika, który jak zwykle zasypie słuchaczy informacjami i anegdotami.

 

Cena biletu: 40 zł, na kartę stałego widza 28 zł

Szerokiej publiczności dali się poznać w 2011 roku w półfinale konkursu „Mam talent” organizowanego przez TVN.

Fot. arch. BSB

grafika_big_silesian_band01

grafika_big_silesian_band0222.09
/wtorek/ 

 

XXIV Przegląd Zespołów Artystycznych Szkół i Placówek Specjalnych


grafika_homepage_noc_teatrow01

Metropolitalna Noc Teatrów objęta jest patronatem:

logo_noc_teatrow01logo_noc_teatrow02

25.09
/piątek/ 

godz. 10.00

"Bułhakow/Mistrz/Małgorzata" – Nowy Teatr w Słupsku
i Teatr Mały

Cena biletu grupowego dla szkół: 20 zł


26.09
/sobota/ 

godz. 18.00

"Bułhakow/Mistrz/Małgorzata" – Nowy Teatr w Słupsku
i Teatr Mały

reżyseria: Andrzej Maria Marczewski
scenografia: Tadeusz Smolicki
muzyka: Janusz Grzywacz

teksty songów: Andrzej Ozga
tancerze z Teatru Tańca Enza w choreografii Gabrieli Keller-Janus
w rolach tytułowych: Monika Węgiel, Igor Chmielnik

O reżyserze i jego zamyśle pisze na łamach Tyskiego Magazyny Kulturalnego nr 2/2015 Rafał Zięba:

Dzieło Bułhakowa nie jest mu potrzebne do historycznych i socjologicznych analiz, a do poszukiwania pierwiastka tego, co ponadczasowe, tego, co tkwi zarówno w nas, jak i otaczających nas światach od samego początku i tkwić będzie do samego końca. (…) nie jest to li tylko zwyczajna inscenizacja, próba zmieszczenia potężnej powieści na scenie i opowiedzenia jej w odpowiednio krótkim czasie. Reżyser miał znacznie głębszy zamysł. Spójność jego scenicznej wizji, podkreślona teatralnymi zabiegami, jest wręcz uderzająca. To skrótowa wersja walki dobra ze złem, która, owszem, może się toczyć w Moskwie w latach trzydziestych XX w., ale równie dobrze może toczyć się tu i teraz. Tę intencję podkreśla fakt, że, w miarę możności, reżyser postarał się ominąć wszelkie lokalne i historyczne konteksty, jakie zawarł w swej książce Bułhakow. Wzbogacił za to fabułę aluzjami do współczesności…

Czas trwania 3,5 h z 1 przerwą

Cena biletu: 60 zł, na kartę stałego widza 42 zł, ulgowy 30 zł (leg. szkolne/studenckie, emeryci)

 

Fot. Andrzej Maria Marczewski

grafika_homepage_mistrz02

Pomysłodawcą i współorganizatorem Metropolitalnej Nocy Teatrów jest Górnośląski Związek Metropolitalny w Katowicach.


27.09
/niedziela/ 

godz. 16.00

"Klimakterium... i już!"

reżyseria: Cezary Domagała,
kier. muz.: Janusz Bogacki,
scenografia i kostiumy: Tatiana Kwiatkowska,
choreografia: Tomasz Tworkowski,
produkcja: Tomasz Heller

Przedstawienie określane jako forma między kabaretem, musicalem a farsą.
Elżbieta Jodłowska, zainspirowana spektaklem obejrzanym w Los Angeles, postanowiła zrobić podobną rzecz w polskich realiach. Wraz z kilkoma osobami (m.in. z Katarzyną Lengren, Magdą Czapińską, Arturem Andrusem, Marcinem Wolskim, Andrzejem Waligórskim) do starych melodii (m.in.: T. Chyły, J. Filara, W. Korcza, U. Sipińskiej) napisała nowe słowa.

Bohaterkami przedstawienia są cztery kobiety w wieku menopauzalnym (w Polsce problem dotyczy 8 mln kobiet!). Spotkawszy się w second handzie prowadzonym przez jedną z nich, starają się przekuć drażliwy problem na... tańce i piosenki. Publiczność bawi się do łez, gdy panie śpiewają m.in. w takt Międzynarodówki: „Bój to jest nasz ostatni, teraz skończy się trud, tyrania hormonów, młodości wiecznej głód...”

 

Cena biletu: 80 zł (karta stałego widza nieważna, organizator Agencja Artystyczna Diabeł)


PASAŻ KULTURY ANDROMEDA  

5.09
/sobota/ 

godz. 10.00, 12.00, 16.00

Pasaż Kultury Andromeda

Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. 

– Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości
i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy.
Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polakach.

Gorąco Państwa zachęcam do tegorocznej lektury „Lalki”, a także do kontynuowania akcji Narodowe Czytanie w latach następnych – napisał w liście Bronisław Komorowski.


12, 19, 26.09
/soboty/


 

Zajęcia kreatywne dla dzieci (3–9 lat), które lubią tworzyć, budować, zmieniać i wymyślać. Prowadzą: Ania Kózka i Ola Rudlicka

(szczegóły merytoryczne u prowadzących: pracownia kreatywna: 508 840 227,
513 873 500).

10.00–11.20 dzieci w wieku 6–9 lat
11.35–12.35 dzieci w wieku 4–6 lat
12.45–13.30 dzieci w wieku 3–4 lat

Uwaga: zajęcia prowadzone w grupach do 16 dzieci, zakup biletu w cenie 25 zł
w kasie Teatru Małego lub bezpośrednio przed zajęciami.


14, 15, 17, 18.09
 

16.00-20.00

 

Eko Design – warsztaty designu

Warsztaty dla młodzieży (od 13 lat) i dorosłych, którzy zechcą stworzyć „coś z niczego” – współorganizator zajęć MASTER-Odpady i Energia Sp. z o.o.

Zajęcia dla młodzieży odbędą się 14 i 17 września, a dla dorosłych 15 i 18 września.
Zajęcia bezpłatne (w 2 grupach do 20 osób) poprowadzi Celina Olszak (absolwentka ASP w Krakowie). Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy: tel. 32 780-32-03 lub mailowo: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


6, 13.09
/niedziele/ 

godz. 18.30

Witold Gombrowicz: „Ferdydurke” – Teatr BELFEgoR – Pasaż Kultury Andromeda – Laboratorium Sztuki

reżyseria: Sławomir  Żukowski
występują: Agata Cichy, Monika Szydłowiecka, Piotr Józef Adamczyk, Piotr Kumor, Wojciech Wieczorek, Sławomir Żukowski, Marcin Stachoń, Alina Bachara

Genialna groteska miejscami sięgająca granic absurdu.

Cena biletu: 15 zł normalny, 10 zł  na kartę stałego widza
oraz ulgowy (leg. szkolne, studenckie, emeryci)


12 /sobota/


20, 27.09
/niedziele/ 

godz. 18.30

Stephanie de Ratuld: „Co by było, gdybyś zasnął”- Tychy Teatr

reżyseria: Andrzej Maria Marczewski
obsada: Jadwiga Andrzejewska, Jerzy Mazur

Ten Spektakl stanowi alternatywę dla większości repertuarów teatralnych. Takie wartości jak miłość, dobro, empatia, stanowią jego swoisty axis mundi. Jak łatwo zauważyć to tematy medialnie niewygodne, niepopularne i nie na czasie. Treści w nim przedstawione, tak w trakcie oglądania, jak i po, zmuszają do wielu refleksji. Do zadania sobie pytania o istotę bytu, naszego tu na ziemi, sensu istnienia, odnajdywania indywidualnej drogi do Światła, Źródła, siebie samego. To spektakl unikatowy w dzisiejszych czasach. Osobiście uważam, że powinni go obejrzeć wszyscy, którym leży na sercu przyszłość nasza, naszych dzieci, wnuków. To, podkreślam raz jeszcze, alternatywa na zbrutalizowaną rzeczywistość, to przykład, że można inaczej… -pięknie, mądrze i dobrze żyć. Wybór należy do nas i każdy z nas jest odpowiedzialny za to, co zaprosi do swojego życia, powoła w akcie kreacji. Dlatego wszystkim i sobie samej życzę pięknych, jasnych, dobrych i mądrych myśli, albowiem to one są początkiem jutra. Na koniec apel do wszystkich, którzy widzą i wszystkich, którzy słyszą. Ludzie! Wybierajcie wartościowe spektakle, filmy! Dla przypomnienia, wartościowe to takie, po których czujecie, że rosną Wam skrzydła, które sprawiają, że wraca Wam wiara w siebie samego, w drugiego człowieka, po których czujecie się lepsi, wzruszeni, uśmiechnięci, zdystansowani do problemów dnia codziennego, napełnieni nadzieją, że wszystko jest możliwe… bo jest.

Izabela Ptak

 
  Cena biletu: 15 zł normalny, 10 zł na kartę stałego widza oraz ulgowy (leg. szkolne, studenckie, emeryci)


17.09
/czwartek/ 

godz. 18.30

„40 lat minęło” - pokaz zdjęć (slide show) Ireneusza Kaźmierczaka zorganizowany przez Tyskie Towarzystwo Fotograficzne.


Autor – członek Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego - jest laureatem m.in. Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej i Tychy Press Photo. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach.
Pokaz zdjęć jest częścią projektu „Tychy od A do Z”.

Ireneusz Kaźmierczak : Pokażę zdjęcia zrobione na przełomie XX wieku i XXI wieku. Zdjęcia, które powstały w epoce analogowej, gdy wszystko wymagało namysłu, uwagi, odrobiny wiedzy z zakresu optyki, chemii, sztuki i co najważniejsze, na wszystko był czas, a wymarzony aparat fotograficzny mógł służyć 20 lat. No i będą to zdjęcia od PRL-u do III-RP. Najstarsze, jakie zobaczymy, to materiał o wyścigu gokartów z 1975 roku i zrobione rok później zdjęcia z Festiwalu Jazz Nad Odrą. Będą fotografie Ryszarda Riedla, Ireneusza Krosnego i gwiazdy na koncertach w Spodku, zdjęcia ze Śląskiej Jesieni Gitarowej (1986-2014) i Tyskiego Festiwalu Muzycznego im. Ryśka Riedla (1999-2008). Przypomnimy sobie, jak zmieniał się stadion GKS Tychy - zdjęcia od 1990 do 2015 roku. Pokażę też fotografie m.in. z FSM Tychy, obchodów 1 Maja i 22 Lipca.


Więcej informacji na stronie www.ttf.tychy.pl.

Wstęp wolny.


18.09
/piątek/ 

godz. 18.30

„Ostatni dzwonek” – pokaz powstały podczas młodzieżowych warsztatów teatralnych prowadzonych przez Jerzego Mazura

Wstęp wolny


19.09
/sobota/ 

godz. 17.00

Salon Literacko-Kulturalny- wieczór autorski Henryka Reja

Prowadzenie Agata Cichy.
Wstęp wolny


20.09
/niedziela/ 

godz. 18.30

 Stephanie de Ratuld: „Co by było, gdybyś zasnął”- Tychy Teatr

(vide 12.09) 


24.09
/czwartek/ 

godz. 18.00

Czytanie Rocznicowe: Cyprian Kamil Norwid.

Prowadzenie Agata Cichy.
Wstęp wolny26.09

/sobota/

VI Metropolitalna Noc Teatrów – Laboratorium Sztuki – Pasaż Kultury Andromeda

godz.14.00

„Bajki dla potłuczonych”- Teatr Bonawentura z MDK nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach;
reżyseria: Barbara Blak

Wstęp bezpłatny. Widownia ograniczona do 50 miejsc- obowiązuje wcześniejsza rezerwacja: tel. 32 780-32-03 lub mailowo: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


godz. 14.30

„Sztuka o mało co teatralna”- Grupa RE z MDK nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach;
reżyseria: Monika Szydłowiecka


Wstęp bezpłatny. Widownia ograniczona do 50 miejsc- obowiązuje wcześniejsza rezerwacja: tel. 32 780-32-03 lub mailowo: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


godz. 16.00

„Wpływ twórczości Stanisława Wyspiańskiego na oblicze plastyki w teatrze” – wykład( z prezentacją multimedialną) Sławomira Żukowskiego. Wstęp wolny


godz. 18.00

Ingmar Villqist: "Kostka smalcu z bakaliami" - Teatr T.C.R

reżyseria: Marcin Stachoń
występują: Agata Cichy, Alina Bachara

Jednoaktówka ta ukazuje skomplikowany związek dwóch emocjonalnie od siebie uzależnionych kobiet. Potężna siła uczucia wprawdzie niszczy, ale daje też nadzieję, a może nawet utrzymuje przy życiu. Chirurgiczna precyzja Villqista do rozkładania emocji na części pierwsze tworzy kapitalne studium tej trudnej i wyklętej relacji.

 

Przedstawienie (czas trwania 40 min.) dla widzów powyżej 16 lat.

Wstęp bezpłatny.
Widownia ograniczona do 60 miejsc- obowiązuje wcześniejsza rezerwacja: tel. 32 780-32-03 lub mailowo: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


godz.22.00

„Co by było gdybyś zasnął”
obsada: Jadwiga Andrzejewska, Jerzy Mazur
Cena biletu: 5 zł27.09
/niedziela/ 

godz. 18.30

 Stephanie de Ratuld: „Co by było, gdybyś zasnął”- Tychy Teatr

(vide 12.09) 


MIEJSKA GALERIA SZTUKI "OBOK"  

4.09
/piątek/ 

godz. 18.00

Wystawa "SMALT – SZTUKA OGNIA"

Wystawa malarstwa w technice emalii jest prezentacją dzieł artystów- pedagogów Zakładu Malarstwa Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie oraz  czeskich artystów-emalierów skupionych wokół Pracowni Sztuki Artystycznego Smaltu w mieście Frydlant nad Ostrawicą.


Kuratorzy: Karel Bogar, Elżbieta Kuraj , Łukasz Pudełko
Uczestnicy wystawy: Barbara Baumruková, Petr Bednář, Krzysztof Dadak, Hana Gavrilová,  Lubomír Hradil, Jana Hradilová, Janusz Karbowniczek, Hana Kokešová, Eva Kučerová-Landsbergrová, Elżbieta Kuraj, Adam Molenda, Małgorzata
Skałuba-Krentowicz, Iva  Šlesingerová, Zuzana Šuléřová

Wystawa potrwa do 30 września; Wstęp wolny


10.09
/czwartek/ 

godz. 19.00

„Spotkania muzyczne Obok – Henryk Jan Botor zaprasza…”

wystąpią: 
Anita Maszczyk – sopran
Michał Musioł – baryton
Grażyna Griner – fortepian
prowadzenie: Katarzyna Pudełko

Wykonawcy zapraszają na muzyczną podróż po świecie operetki i musicalu. Zaprezentowane zostaną najpiękniejsze melodie Straussa, Kalmanna, Lehara, Loevego i Webbera.

Wstęp wolny


26.09
/sobota/ 

11.00-22.00

 

 

 

godz. 15.00- 16.00

VI Metropolitalna Noc Teatrów

26.09 zapraszamy do zwiedzania wystawy "SMALT- SZTUKA OGNIA" w godzinach
od 11.00- 22.00

 

Warsztaty zdobienia maski teatralnej 

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” od wt.-sob. w godz. 11.00-18.00
tel. 32 780-32-02

 
logo_silesia_region
Firma 3+ belfegor_tekst logo
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.