Ballady i Romanse

Rok 2022 ogłoszony został Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Z tej okazji Teatr Mały w dniu 30 września dwukrotnie o godzinie 12:00 i 18:00 zrealizował słuchowisko teatralne z udziałem publiczności na żywo, oparte na poematach Adama Mickiewicza pochodzących z tomu „Ballady i romanse”, pod nazwą Ballady i Dźwięki”.

Ballady i Dźwięki” to projekt artystyczny podejmujący się próby odczytywania wybranych ballad Adama Mickiewicza, w kontekście analizy rytmiki tekstu, a także badania potencjału ich fabuły na wprowadzenie działań związanych z udźwiękowieniem. Grupa uczestników, wybranych podczas czerwcowego castingu, razem z reżyserem Adamem Wojtyszko i zawodowymi aktorami: Anną Cieślak, prof. Anną Kramarczyk, Andrzejem Warcabą i Pawłem Drzewieckim, muzykami Michałem Sosną i Remigiuszem Hadke, a także zespołem Teatru Małego, pracowała podczas warsztatów nad strukturą rytmiczną poezji wieszcza wzbogacając ją dodatkowo narzędziami  i metodami udźwiękowienia w kontekście wybranych ballad. Efektem tej pracy warsztatowej było przeprowadzenie na scenie Teatru Małego słuchowiska teatralnego z udziałem publiczności, które było również streamingowane na żywo na kanale YouTube Teatru Małego w Tychach.

Transmisja z premierowego pokazu dostępna na:

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza mają niezwykłą wartość w literaturze polskiej. Najczęściej ten zbiór ballad analizowany jest głównie w kontekście początków polskiego romantyzmu. Tymczasem projekt Teatru Małego miał inne założenia. Punkt ciężkości został przesunięty w kierunku analizy rytmu ballad wieszcza oraz odkrywaniu ich potencjału dźwiękowego.

Projekt miał na celu ukazać, głównie młodzieży, mnogość środków wyrazu, jakim dysponuje współczesny teatr. Ukazanie teatru jako przestrzeni interdyscyplinarnej, a jednocześnie interaktywnej, angażującej widza jest ogromnie istotne na drodze budowania nowej, świadomej publiczności.

Reżyser: Adam Wojtyszko

Wykonawcy:

Anna Cieślak

Paweł Drzewiecki

Hanna Hajduk

Tadeusz Kmiecik

Michalina Kosma

Anna Kramarczyk

Katarzyna Linke

Magdalena Maciejowska

Violetta Małota

Hanna Rams

Agnieszka Sieczkowska

Bożena Strażecka

Andrzej Warcaba

Muzycy: Michał Sosna, Remigiusz Hadka

Streaming: Grzegorz PancherzFot. Dominika Porwit

Fot. Dominika Porwit

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.

 

 

 

 

Patronat medialny: