Czytanie rocznicowe

DNA Kultury

Czytanie rocznicowe, ogólnopolski projekt czytania poezji, znanych i mniej znanych literatów, mający na celu szerzenie kultury czytelniczej i zaangażowanie społeczności, lokalnej i regionalnej, do udziału w jednym z ważnych elementów życia kulturalnego miasta.

Inicjatorką i koordynatorką projektu non-profit w Tychach (jedynym mieście na Śląsku od 2015 roku) jest polonistka, animatorka kultury, poetka, Agata Cichy. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w Pasażu Kultury Andromeda i mają charakter niezobowiązującej „rozmowy przez poezję” podczas której prezentowane są również wspomnienia i interesujące, często nieznane, wątki z życia i twórczości wybranego literata (doboru dokonuje główny koordynator projektu, Beata Patrycja Klary, poetka, felietonistka, recenzentka literacka i animatorka kultury z Gorzowa Wielkopolskiego).

Uczestnictwo w Czytaniach rocznicowych nie ma wyznacznika wieku, jest bezpłatne. Podczas spotkań każdy może: czytać poezję, włączyć do dyskusji, poszerzyć swoją wiedzę i rozwinąć percepcję prezentowanych utworów.

Swobodna atmosfera Czytań, ukierunkowana na integrowanie społeczności lokalnej i budowanie pozytywnych relacji poprzez kontakt z literaturą, sprawia, że elitarny jej aspekt, zostaje zniwelowany. Literatura, a w szczególności poezja, staje się bliska, zrozumiała, „przysiadalna”.