Noc Teatrów GZM

Serdecznie zapraszamy do Teatru Małego w Tychach na 13. Noc Teatrów GZM, która odbędzie się 9 września 2023 r. W ramach wydarzenia zagramy dwa spektakle:

Wyspa mojej siostry, reż. Joanna Piwowar-Antosiewicz
Scena Kameralna, Pasaż Kultury Andromeda, Plac Baczyńskiego 2
godz. 14:00
wiek: 7+
Bilety w cenie 10 zł

„Wyspa mojej siostry” to książka Katarzyny Ryrych opisująca przygody dwóch sióstr, z których jedna jest trochę „inna”. Starsza, Pippi, która jakby żyje na samotnej wyspie, w innym świecie… Na tę wyspę wprowadza nas jej młodsza siostra Myśka. Dzięki niej będziemy mogli poznać piesokota,  czy pobiec na biegun zachodni który jeszcze nie został odkryty…W oparciu o książkę i cykl rodzinnych warsztatów, dramaturżka Justyna Lipko-Konieczna, związana z Teatrem 21, stworzyła scenariusz spektaklu, w którym udział biorą różnorodni twórcy i realizatorzy. „Nasz spektakl ukazuje, że inny nie jest ani lepszy, ani gorszy, jest po prostu inny. Pracując twórczo z grupą chcieliśmy nie tylko rozbroić kategorię „inności”, ale przede wszystkim, przyjrzeć się temu, czym są relacje, jak i co je tworzy. Siłą książki i mam nadzieję naszego spektaklu jest to, że oswajamy się z odmiennością, ale jednocześnie dobrze się bawimy podążając za tym co spotyka Pippi i Myśkę” – mówi pomysłodawczyni i reżyserka spektaklu Joanna Piwowar-Antosiewicz, na co dzień pedagożka teatru i edukatorka Teatru Małego w Tychach.

 

100 minut dla urodyspektakl muzyczny z poezją Wisławy Szymborskiej
Mediateka, Józefa Piłsudskiego 16, Tychy
godz. 19:00
Bilety w cenie 30 zł

„100 minut dla urody” czyli poezja Wisławy Szymborskiej w służbie kobiecości. Muzyczny spektakl, pełen humoru i wdzięku, oparty na twórczości Noblistki opowiada o życiu, tęsknotach, dociekaniu Prawdy i Piękna, z właściwą poetce serdeczną ironią. Muzyka Urszuli Borkowskiej rozpisana na aktorski czterogłos wydobywa rytm i rym poezji Szymborskiej i sprzyja uwadze widzów. Izabella Bukowska – Chądzyńska, Monika Węgiel, Joanna Trzepiecińska i reżyserka Magdalena Smalara tworzą idealnie zestrojony kwartet, ale każda z nich ma też partie solowe. Wiersze znane i mniej znane oraz fragmenty „Lektur Nadobowiązkowych” składają się na trochę więcej niż 100 minut, 100 minut dla umysłu i serca; tak mało w naszym życiu jest piękna, a przecież tak przyjemnie jest się w nim zanurzyć.

 

W programie też rodzinne warsztaty teatralne i plastyczne:

O sztuce bycia nieprzygotowanym – rodzinna improwizowana akcja twórcza
Scena Kameralna, Pasaż Kultury Andromeda, Plac Baczyńskiego 2
godz. 11:00 – 12:00
wiek: 5 +
Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona – do pobrania wejściówki ( 1 dziecko+1 rodzic) w kasie Teatru Małego

Zapraszamy Was do niezapomnianej zabawy, jaką jest improwizacja. Jedynym potrzebnym narzędziem będzie wyobraźnia, bo wszyscy, zarówno dzieci, jak i rodzice, mają wyobraźnię i czasem nie zdają sobie sprawy z jej możliwości.
Prowadzenie: Mateusz P. Barczyk

 

Wyspa bliskości – rodzinne warsztaty ruchowe
Scena Kameralna, Pasaż Kultury Andromeda, Plac Baczyńskiego 2
godz. 12:30 – 13:30
wiek 5+

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona – do pobrania wejściówki ( 1 dziecko+1 rodzic) w kasie Teatru Małego

Zapraszamy do spotkania w ruchu autentycznym, niewymuszonym, w nieustającej wymianie: myśli, energii, obserwacji, skojarzeń, bazując na książce Katarzyny Ryrych „Wyspa mojej siostry”. W naszym działaniu staramy się przełamywać tradycyjny schemat artysta – odbiorca, przenosząc akcent z biernego odbioru na wspólne doświadczanie i przeżywanie.
Prowadzenie: Katarzyna Żeglicka, Joanna Piwowar-Antosiewicz

 

Okropnie piękne – rodzinne warsztaty plastyczne
Scena Kameralna, Pasaż Kultury Andromeda, Plac Baczyńskiego 2
godz. 16:00 – 17:00

wiek 5+
Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona – do pobrania wejściówki (1 dziecko+1 rodzic) w kasie Teatru Małego

Zapraszamy na plastyczną akcję twórczą podejmującą temat znaczenia błędu w procesie twórczym. Bo nie każdy posiada talent, o jakim marzy, ale często siedzi on ukryty głęboko w nas. Trzeba go tylko odnaleźć, a to nie lada sztuka.
Prowadzenie: Joanna Rupik, Magda Walczyk

 

 

 

Organizatorem Nocy Teatrów GZM jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Program 13. Nocy Teatrów GZM dostępny na: www.nocteatrowgzm.pl