Scena Konesera

W Teatrze Małym w Tychach, od wielu lat, funkcjonuje cykl Teatr Konesera – zapoczątkowana przez Tomasza Kordona – wieloletniego dyrektora tej instytucji, a kontynuowana przez jego następców, inicjatywa przybliżająca tyskiej publiczności najciekawsze inscenizacje teatralne ostatnich lat, nierzadko zrealizowane i wykonywane przez luminarzy sztuk scenicznych polskiego teatru.

W sezonie 2019/2020 proponujemy naszym widzom rozwinięcie tej koncepcji tak, by nie tylko prezentować najciekawsze zjawiska sceniczne, ale także by zapraszać każdego z naszych odbiorów do rozmowy o tym, co drzemie pod powierzchnią każdej ze scenicznych wypowiedzi oraz do wspólnego wyszukiwania kontekstów, które łączą wszystkie proponowane Państwu widowiska w spójny obraz, ukazujący kondycję współczesnego teatru i aktora, a tym samym otaczającego nas świata.

By nadać tym artystycznym poszukiwaniom odpowiednie ramy, otwierając nową formułę cyklu zatytułowaną Scena Konesera, jego kurator, a zarazem dyrektor Teatru Małego – Paweł Drzewiecki, zaproponował koncepcję sezonów tematycznych, w oparciu o które dobierane będą prezentowane przedstawienia – zarówno te najnowsze, jak i kultowe już inscenizacje, zawsze realizowane w oparciu o wartościowy tekst literacki i w mistrzowskich interpretacjach aktorskich.

Aktualny sezon artystyczny tyskiego teatru zbudowany jest wokół relacji pomiędzy aktorem `  a widzem, dlatego też nie zabraknie spektakli dotykających istoty sztuki aktorskiej, ale także przedstawień, których bohaterowie starają się kreować swój wizerunek w otaczającym ich świecie, szukają konwencji, w której będą mogli się odnaleźć, czy też maski, pod którą łatwiej będzie im wyjść na spotkanie z drugim człowiekiem.

Już wkrótce:

„Edukacja Rity”

27.10.2019, godzina – 18:00 

Ona – młoda fryzjerka, z niezamożnej rodziny, marzy o wyrwaniu się do lepszego świata. Dlatego zostaje studentką uniwersytetu otwartego. Tam trafia na  Niego  – nadużywającego alkoholu, doświadczonego profesora literatury. Ona to wulkan energii, entuzjazmu i młodzieńczej otwartości. On –  niespełniony poeta, zamknięty  w sobie, zgorzkniały i zrezygnowany.

Wkrótce okaże się, że ta przypadkowa znajomość nieoczekiwanie zmieni ich oboje…

Mądre i zabawne dialogi. Znakomici Aktorzy i Reżyser z poczuciem humoru. To wszystko składa się na spektakl, który bawi, wzrusza i skłania do refleksji.

 

Obsada:

Katarzyna Ucherska

Piotr Fronczewski

 

Twórcy:

Autor: Willy Russel

Reżyseria: Andrzej Strzelecki

Scenografia: Tatiana Kwiatkowska

Muzyka i wykonanie: Szczepan Pospieszalski

Przekład: Karol Jakubowicz

Premiera: 3 grudnia 2016

 

UWAGA PROMOCJA!!!

110 PLN za bilet na 2 spektakle Sceny Konesera: „Edukacja Rity” oraz „Wielki John Barrymore”.

 

„Wielki John Barrymore”

Teatr STU

18.11.2019, godzina – 18:00

John Barrymore (1882-1942) –  aktor amerykański lat dwudziestych i trzydziestych,  dzisiaj kojarzony jedynie jako dziadek hollywoodzkiej gwiazdy – Drew Barrymore. Był artystą o nieprzeciętnym, wszechstronnym talencie, zasłynął nie tylko jako aktor teatralny, znakomity odtwórca ról Szekspirowskich bohaterów, ale i filmowy. Występował na scenach Broadway’u i w słynnych hollywoodzkich produkcjach (m.in. Dr. Jekyll and Mr. Hyde z 1920). Świetnie zapowiadająca się kariera Barrymore’a nie miała jednak szans na pomyślny rozwój. Nałóg alkoholowy, obyczajowe skandale, w końcu postępująca choroba i  kłopoty z pamięcią skazały Barrymore’a na przedwczesną zawodową śmierć.

W przedstawieniu STU Johna Barrymore’a gra Jerzy Trela. Dwie różne aktorskie osobowości, dwie odmienne biografie, dwa wielkie sceniczne talenty stanowią dla siebie zwierciadło. Słyszymy historię życia, pełną anegdot, poruszającą, ale i zabawną, chwilami pełną ciepła, momentami gorzką. Echem odbijają się w niej fragmenty zagranych ról i najmocniejsze ze wszystkich pragnienie – by zejść ze sceny w pełnym blasku reflektorów. Niezapomnianym.

 

Obsada:

JOHN BARRYMORE: Jerzy Trela

SUFLER: Aleksander Fabisiak

Twórcy:

AUTOR: William Luce

TŁUMACZENIE: Elżbieta Woźniak

REŻYSERIA: Krzysztof Jasiński

Premiera 16 maja 2013 roku

Mecenas Teatru Małego:

Partner Sceny Konesera:

Patroni Medialni cyklu Scena Konesera: