
CYKLE MGS OBOK
O randze wystaw i wydarzeń organizowanych w MGS OBOK świadczy duże zainteresowanie mediów lokalnych i ogólnopolskich tj. TVP Katowice, Polskie Radio Katowice, Antyradio, Radio EM, Dziennik Zachodni, Twoje Tychy. O wystawie w Oberhausen pisał Westdeutsche Allgemeine Zeitung (WAZ).
GALERIA NA SZELKACH
Od początku roku 2020 MGS OBOK we współpracy z Tyskimi Liniami Trolejbusowymi realizuje autorski projekt pn. GALERIA NA SZELKACH. Jest to forma mobilnej galerii miejskiej. We wnętrzach 10 trolejbusów, tyszanie korzystający z tego środka komunikacji, oglądają reprodukcje prac, których oryginały w tym czasie są eksponowane w siedzibie galerii. Dotychczas w ten sposób zostały zaprezentowane wystawy:
- „Zapis obecności” Anny Klus-Kowalczyk i Weroniki Siupki
- „Obrazy” Leszka Żegalskiego
- „Andyjski kobierzec” Lecha Kowalczyka
- „Świat bez nas” Romana Maciuszkiewicza
- „Rzeźby” Augustyna Dyrdy
- „Żel Art” Jana Kantego Pawluśkiewicza
- „Malarstwo i egzystencja” Stanisława Mazusia
- „Przestrzenie koloru – inne spojrzenia” Ernesta Zawady
- „Part of Body” Anny Różyckiej
- „W moim ogrodzie” Ewy Kozery
- „Rysunki” Andrzeja Mleczki
DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA GALERII
Równolegle do swojej głównej aktywności wystawienniczej, Miejska Galeria Sztuki OBOK prowadzi działalność edukacyjną. Są to:
- Cykl ,,Sztuka od kuchni” w ramach którego Galeria zrealizowała i opublikowała w internecie 20 filmów. W sposób przystępny, często zabawny, prezentują one różne narzędzia i techniki artystyczne. Pokazują jak, przy ich pomocy powstaje dzieło. Te prezentacje, opatrzone profesjonalnym komentarzem, stanowią spory wkład w ogólnym procesie edukacji artystycznej.
- ,,To jest sztuka”– ogólnodostępny, bezpłatny cykl wykładów i prezentacji filmowych, na wybrany temat ze świata sztuki – prowadzony przez historyczkę sztuki Katarzynę Czaplę-Durską.
- ,,Akcja teczka”– cykl bezpłatnych wykładów i spotkań warsztatowych, skierowany do młodych tyszan, przygotowujących się do egzaminów na studia w uczelniach artystycznych.
- ,,Artysta w narożniku”. Projekt pokazujący artystę w trakcie jego działania. Po raz pierwszy, takie wydarzenie odbyło się w MGS OBOK, w styczniu 2020 roku z udziałem Weroniki Siupki, która na prasie graficznej wykonywała ryciny. Następnym był Jarosław Jasiński. Artysta, we wrześniu 2020 roku w Pasażu Kultury Andromeda, przez tydzień rzeźbił popiersie Józefa Piłsudskiego, a jesienią 2022 roku, na Placu Baczyńskiego, we współpracy z Miejskim Centrum Kultury, przed tyską widownią realizował rzeźbiarski portret Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
- Cotygodniowe wykłady, połączone z praktycznymi zajęciami warsztatowymi dla 60. słuchaczy tyskiego UTW przy krakowskiej Akademii Frycza Modrzewskiego.
- Kuratorskie oprowadzania w trakcie trwania wystawy dla szkół, stowarzyszeń, klubów i grup zorganizowanych.