21. edycja Tychy Press Photo

Spotkanie z Anną Lewańską

Miejska Galeria Sztuki "OBOK"

13 i 14 marca zapraszamy na 21. edycję Tychy Press Photo do Miejskiej Galerii Sztuki “Obok”. Tychy Press Photo to nie tylko konkurs, ale i okazja do poznania twórczości znanych fotografów. Gościem specjalnym Festiwalu Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2021 będzie Anna Lewańska– przewodnicząca jury tegorocznego konkursu.

Anna Lewańska lubi portretować ludzi, dobrze czuje się w fotoreportażu i w szeroko pojętej fotografii ulicznej. Fotografowała w niemal czterdziestu krajach. Przez siedem lat była fotoreporterem i fotoedytorem „Gazety Wyborczej”, później przez 4 lata pracowała jako fotograf w Australii. Podróż powrotna trwała pół roku i okazała się kolejną fotograficzną przygodą. Zdjęcia z tej podróży pokazała na wystawie „27 tysięcy kilometrów do domu” w Centrum Kultury Katowice.

W minionym roku została laureatką I nagrody w kategorii „Ludzie, zdjęcie pojedyncze” w konkursie Grand Press Photo. Jej prace były wystawiane w kilkudziesięciu galeriach w Polsce, Australii, Irlandii i we Włoszech. Anna Lewańska obecnie pracuje jako fotograf freelancer i współpracuje jako fotoreporter z „Gazetą Wyborczą”.

Kiedy pada pytanie czym jest dla niej fotografia, najchętniej odpowiada cytatem z Elliotta Erwitta: „Fotografia to sztuka obserwacji. Sztuka znajdowania czegoś ważnego w zwykłych rzeczach. Ma niewiele wspólnego z tym co widzimy, ale wszystko z tym jak na to patrzymy”.

Fotografie Anny Lewańskiej będzie można obejrzeć podczas pokazu on-line (kanał YouTube Miejskiej Galerii Sztuki “Obok”) już 13 marca.