BLISCY.

INTERDYSCYPLINARNY CYKL WARSZTATOWY DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI I ICH RODZEŃSTW.

1.07.2024–14.07.2024
Pasaż Kultury Andromeda

Projekt BLISCY. to artystyczny projekt warsztatowo-teatralny, który zakończy się spektaklem, o tym samym tytule. Dotyczyć będzie rodzeństw OZN. Chcemy twórczo przyglądnąć się temu co to znaczy, że ktoś staje się nam bliski. Czy to rola tylko wrodzona, czy można wybrać sobie bliską osobę? I dlaczego ta bliskość jest czasami trudna? Podobnie jak podczas tworzenia spektaklu „Wyspa mojej siostry” będziemy prowadzić wiele działań warsztatowych, które pozwolą nam wyodrębnić głos, myśl, potrzebę każdego uczestnika i uczestniczki. Nasze działania domkną się w spektaklu o tym samym tytule – BLISCY.. Będzie on miał premierę 3 grudnia 2024 roku na Scenie Kameralnej Teatru Małego w Tychach.

 

O warsztatach BLISCY.
1-14 lipca 2024 roku ( Scena Kameralna TM i Arteteka w Pasażu Kultury Andromeda)

Podczas spotkań warsztatowych będziemy rozpracowywać kategorię rodzeństwa i niepełnosprawności wśród najbliższych. Podejmiemy się próby odpowiedzi na pytania czym jest rodzeństwo? Jak jest rozumiane ? Jak postrzegane w relacji rodzeństw, są takie kategorie jak miłość, wolność ,inność, więź, ale też złość, niemoc, poczucie niesprawiedliwości w związku z niepełnosprawnością bliskich.

Mając na uwadze dbanie o dobrostan wszystkich osób uczestniczących w projekcie będziemy sięgać po bogate zasoby narzędzi twórczych, którymi dysponuje współczesny teatr. Będziemy je dobierać w taki sposób aby wypowiedź artystyczna była możliwa i spójna z każdą osobą.

Główny cel to stworzenie bezpiecznej, twórczej atmosfery, w której możliwe będzie przyjrzenie się swoim więziom w nowym kontekście.

Szczegóły: joanna.piwowar@teatrmaly.tychy.pl

Realizatorki:

Marta Piwowar-Wierzbickaprowadząca inkluzywny warsztat pracy z głosem. Pedagożka, wokalistka, kompozytorka i aranżerka wokalna, specjalizująca się w pracy z chórami mieszanymi. Prowadzi wokalne działania warsztatowe w różnorodnych grupach, podczas których skupia się na wzajemnym słuchaniu i budowanie relacji poprzez wspólny śpiew, a także wspiera uczestników w odnajdywaniu ich własnego głosu.

Katarzyna Żeglicka prowadząca inkluzywny warsztat pracy z ciałem. Katarzyna Żeglicka (ona, jej) – crip i queer pedagożka teatru i animatorka kultury, performerka, tancerka i choreografka; certyfikowana trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt – WenDo. Swoje doświadczenie zawodowe zdobyła w Polsce i zagranicą. Uczestniczka rezydencji artystycznej Winter Artist Exchange Ponderosa (Niemcy, 2020), programu Rezydenci w Rezydencji w Centrum Kultury Zamek (Poznań, 2022) oraz „Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych” (Instytut Grotowskiego, Wrocław, 2023). Stypendystka krakowskiego programu „Kultura odporna” (2020) i Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2022). Od ponad 20 lat (współ)pracuje instytucjami kultury, uczelniami wyższymi i NGO-sami w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji głównie wobec z osób z niepełnosprawnościami.

Joanna Piwowar-Antosiewicz – prowadząca inkluzywne warsztaty teatralne, pedagożka teatru, kompozytorka muzyki do spektakli teatralnych, twórczyni piosenek. Słuchaczka Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych Nowego Teatru w Warszawie. Laureatka Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego przyznawanej artystom łączącym w swojej twórczości różne dziedziny sztuki. Specjalistka ds. programowania edukacji teatralnej w Teatrze Małym w Tychach.

Współpracuje m.in. z Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem Muzycznym ROMA, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, Teatrem Miejskim w Gliwicach, Kieleckim Teatrem Tańca i Teatrem Chorea. Prowadzi interdyscyplinarne działania warsztatowe w różnorodnych grupach, gdzie wspólnie z osobami uczestniczącymi w procesie twórczym, próbuje rozbrajać kategorię inności. Pomysłodawczyni i realizatorka projektu „Wyspa mojej siostry”, podczas którego razem z artystkami i artystami skupionymi wokół ŚDS św. Faustyny i Teatru Małego stworzyła spektakl o tym samym tytule. Wierzy, że różnorodność to norma, a w zmianie widzi potencjał, nie zagrożenie.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

 

BLISCY. Warsztaty dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzeństw

Data: od 1 do 14 lipca.

Po więcej informacji napisz maila na adres: joanna.piwowar@teatrmaly.tychy.pl.

O projekcie Bliscy

To projekt teatralny, w którym uczymy się o bliskości przez sztukę i zabawę.

Projekt jest dla rodzeństw osób z niepełnosprawnością. Razem porozmawiamy, co to znaczy mieć kogoś bliskiego.

Odpowiemy na pytania

  • Czy bliskość mamy od urodzenia?
  • Czy możemy sami wybrać bliską osobę?
  • Dlaczego bycie blisko z kimś może być trudne?

Podczas warsztatów każdy może się wypowiedzieć i podzielić swoimi myślami.

Na koniec stworzymy przedstawienie pod tytułem Bliscy. Przedstawienie będzie miało premierę 3 grudnia 2024 roku w Teatrze Małym w Tychach.

Premiera to pierwszy pokaz przedstawienia przed publicznością.

O warsztatach BLISCY

Data: od 1 do 14 lipca 2024 roku

Miejsce: Scena Kameralna w Teatrze Małym i Arteteka w Pasażu Kultury Andromeda.

Co będziemy robić?

Na warsztatach będziemy rozmawiać o rodzeństwie i niepełnosprawności.

Zastanowimy się

  • czym jest rodzeństwo?
  • jakie uczucia są w tej relacji?
  • jak wyglądają uczucia takie jak miłość czy złość, kiedy bliska osoba jest niepełnosprawna?

Chcemy zadbać o dobre samopoczucie uczestników. Wykorzystamy różne metody pracy w teatrze. Dzięki temu każdy będzie mógł wyrazić siebie.

Chcemy stworzyć miejsce, gdzie w bezpiecznej atmosferze możemy na nowo odkryć nasze relacje z innymi.

 Prowadzące warsztaty

  • Marta Piwowar-Wierzbicka prowadzi warsztat pracy z głosem.

Marta uczy śpiewu. Pracuje z różnymi grupami, pomaga ludziom znaleźć ich głos.

  • Katarzyna Żeglicka prowadzi warsztaty ruchowe.

Katarzyna jest tancerką. Uczy też samoobrony kobiet. Ma doświadczenie w teatrze i tańcu. Działa przeciwko dyskryminacji.

Dyskryminacja to gorsze traktowanie osób ze względu na przykład na ich płeć czy niepełnosprawność.

  • Joanna Piwowar-Antosiewicz prowadzi warsztaty teatralne

Joanna uczy teatru. Tworzy muzykę i piosenki do przedstawień. Prowadzi warsztaty dla różnych grup na temat inności. Współpracuje z wieloma teatrami.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

* Tekst ETR przygotowała Fundacja Siódmy Zmysł.