Ballady i dźwięki

Słuchowisko teatralne oparte na poematach Adama Mickiewicza pochodzących z tomu „Ballady i romanse”

Teatr Mały
/ Wstęp wolny

Rok 2022 ogłoszony został Rokiem Romantyzmu Polskiego. 

Z tej okazji Teatr Mały w dniu 30 września dwukrotnie o godzinie 12:00 i 18:00 zrealizował słuchowisko teatralne z udziałem publiczności na żywo, oparte na poematach Adama Mickiewicza pochodzących z tomu „Ballady i romanse”, pod nazwą Ballady i Dźwięki.”

Ballady i Dźwięki.” to projekt artystyczny podejmujący się próby odczytywania wybranych ballad Adama Mickiewicza, w kontekście analizy rytmiki tekstu, a także badania potencjału ich fabuły na wprowadzenie działań związanych z udźwiękowieniem. 

Grupa uczestników wybranych podczas czerwcowego castingu, razem z reżyserem Adamem Wojtyszko, zawodowymi aktorami: Anną Cieślak, prof. Anną Kramarczyk, Andrzejem Warcabą i Pawłem Drzewieckim, muzykami Michałem Sosną i Remigiuszem Hadke, a także zespołem Teatru Małego, pracowała podczas warsztatów nad strukturą rytmiczną poezji wieszcza wzbogacając ją dodatkowo narzędziami  i metodami udźwiękowienia w kontekście wybranych ballad. Efektem tej pracy warsztatowej będzie przeprowadzenie na scenie Teatru Małego słuchowiska teatralnego z udziałem publiczności, które będzie również streamingowane na żywo na kanale YouTube Teatru Małego w Tychach.

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza mają niezwykłą wartość w literaturze polskiej. Najczęściej ten zbiór ballad analizowany jest głównie w kontekście początków polskiego romantyzmu. Tymczasem projekt Teatru Małego ma inne założenia. Punkt ciężkości zostanie przesunięty w kierunku analizy rytmu ballad wieszcza oraz odkrywaniu ich potencjału dźwiękowego.

Projekt ma na celu ukazać, głównie młodzieży, mnogość środków wyrazu, jakim dysponuje współczesny teatr, Jest to kluczowe ponieważ kontakt młodych ludzi z teatrem oscyluje głównie wokół inscenizacji lektur szkolnych. A spektakle te niejednokrotnie prezentują bardzo słaba jakość. Ukazanie teatru jako przestrzeni interdyscyplinarnej, a jednocześnie interaktywnej, angażującej widza jest ogromnie istotne na drodze budowania nowej, świadomej publiczności.

WEJŚCIÓWKI DO ODBIORU W KASIE TEATRU MAŁEGO.

Reżyser: Adam Wojtyszko

Wykonawcy:

Anna Cieślak

Paweł Drzewiecki

Hanna Hajduk

Tadeusz Kmiecik

Michalina Kosma

Anna Kramarczyk

Katarzyna Linke

Magdalena Maciejowska

Violetta Małota

Hanna Rams

Agnieszka Sieczkowska

Bożena Strażecka

Andrzej Warcaba 

Muzycy: Michał Sosna, Remigiusz Hadka

Streaming: Grzegorz Pancherz

 

Fot. Dominika Porwit

 

TRANSMISJA Z PREMIERY DOSTĘPNA NA: 

 

 

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.

 

Patronat medialny: