Chudy żołnierz, reż. Jakub Kowalik – SCENA SUPERNOVA

XLVIII TYSKIE SPOTKANIA TEATRALNE - NURT KONKURSOWY

Teatr Mały
/ Wstęp wolny
„Jestem bardziej tobą niż ty sam”

Pierwsza polska inscenizacja jednego z ostatnich dramatów Levina.

Sussin, tytułowy Chudy żołnierz wraca po 5 latach z wojny. W domu zastaje swoje alter ego, Grubego żołnierza, który przywłaszczył sobie jego żonę, dziecko, tożsamość. Nierozpoznany przez bliskich i sąsiadów Chudy żołnierz zamieszkuje na podwórzu śledząc przez okno życie swojego sobowtóra z “tłustych lat”, dyskutując i kłócąc się z nim. Wkrótce pojawia się kolejna, trzecia wersja głównego bohatera – Pełzający żołnierz – ranny i konający, on także uważa siebie za Sussina…
Trzy warianty osobowości głównego bohatera – Chudy, Gruby i Pełzający żołnierz podejmują próbę zrozumienia własnej tożsamości, która się rozpada, zadają pytanie co stanowi jej istotę, na czym polega niepowtarzalność człowieka.
Świat w którym dzieję się akcja, to świat niedostatku i zagrożenia, panuje głód, o jedzenie trzeba walczyć, a ludzkie relacje zostały zaburzone przez wszechobecną wojnę, która nigdy się nie kończy.
“Chudy Żołnierz”, który swobodnie nawiązuje do antycznej komedii Plauta “Amfitrion”, to jeden z ostatnich dramatów Levina, jak dotąd był wystawiany poza Izraelem raz, we Francji w 2013 roku przez Théâtre Simone Signoret teraz po raz pierwszy w Polsce na deskach teatru Scena Supernova.
Reżyseria i światło: Jakub Kowalik
Scenografia: Jakub Szachnowski, Jakub Kowalik
Muzyka:  Magda Smoławska, Wojciech “Pinokio” Sochaczewski, na żywo zaśpiewają: Edyta Zipolite, Karo Gawlik i Masza Winiarska
Oprawa graficzna, zdjęcia: Jakub Szachnowski
Tłumaczenie: Ela Sidi
Obsada:
Chudy Żołnierz: Łukasz Leśniewicz
Gruby Żołnierz: Krystian Gut
Pełzający Żołnierz: Kirill Aleksandrov
Kobieta: Kinga Maria Cybul
Dziecko: Agata Hajdukiewicz
Ślepy sąsiad, Niemy Sąsiad: Maksymilian Czarnecki
Martwy dziadek: Krzysztof Drozdowski

SPEKTAKL BIERZE UDZIAŁ W KONKURSIE 48. TYSKICH SPOTKAŃ TEATRALNYCH

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

CZAS TRWANIA:
90 min.
WEJŚCIÓWKI:
do odbioru w kasie Teatru.