Córki Króla Leara, reż. Karolina Przystupa – spektakl odwołany

Pasaż Kultury Andromeda
/ 15, 24 zł

Drodzy Widzowie,

informujemy, że spektakl „Córki Króla Leara” w reż. Karoliny Przystupy w dniu 8 listopada został odwołany.

Za utrudnienia pzrepraszamy.

 

 

Jak to się dzieje, że się człowiek staje zły? Czy synowie są lepsi niż córki? Czy miłość można zmierzyć?

Szekspirowski dramat opowiedziany z perspektywy trzech córek króla Leara – Goneryli, Regany i Kordelii. To historia o rodzinie, o relacjach między córkami i ojcem. Ojcem, który jest królem, namaszczonym przez Boga, więc myśli, że ma boskie prawa. O próbach kontaktu z wiecznie nieobecną matką i tęsknocie za utraconą ukochaną nianią. To opowieść o braku, nieobecności, potrzebie bliskości, poczuciu niewystarczalności, o miłości i nienawiści.

Kto tu jest ofiarą? Lear czy jego córki? A może wszyscy?

To nie jest spektakl o królewskim dworze, księżniczkach, władzy i koronie. To opowieść o rodzinie. Ojciec jest tu nazywany królem, bo za króla się uważa, ale czy mało takich rodzin, o tak zbudowanej hierarchii? O takich relacjach, gdzie są dzieci bardziej i mniej kochane, te ulubione i czarne owce?

Widz wchodzi do sali tronowej zamku króla Leara, by wysłuchać opowieści jego córek. One są już „po” – po tych wszystkich wydarzeniach i tragediach, odtwarzają swoją opowieść z przełomowych momentów, wspomnień z dzieciństwa, rozmów, rozliczając się z tym, czego doświadczyły. Przechodzą przez to wszystko jeszcze raz, żeby wszyscy mogli wysłuchać ich historii i będę ją przechodzić wciąż i wciąż od nowa.

U Szekspira tragedia zaczyna się od tego, że ojciec, stary król postanowił zrzec się tronu i podzielić królestwo między swoje córki. Chciał uniknąć sporów, które mógłby wywołać podział majątku po jego śmierci. Bardzo rozważna i mądra decyzja. Tylko pomysł na to, jak dokonać podziału niepojęty, bowiem Lear postanowił urządzić konkurs na miłość. Chciał zmierzyć miłość swoich dzieci, a to, jak dokona się podział królestwa rozstrzygnąć się miało na podstawie tego,  która z córek kocha go najbardziej. Dlaczego Lear wpadł na taką myśl? Dlaczego zapytał córki o miłość i chciał zmierzyć coś tak niemierzalnego? Czy to okrucieństwo, czy może jednak potrzeba bliskości i uzyskania potwierdzenia, że jest kochany? Szekspir broni Leara, Elaine Feinstein stawia wyraźną tezę, że Regana, Goneryla i Kordelia były ofiarami ojca-tyrana. Jak jednak było naprawdę? I czy można w ogóle stwierdzić, co to znaczy „naprawdę”?

 

Scenariusz inspirowany: „Królem Learem” Williama Szekspira, „Córkami Leara” Elaine Feinstein i „Księgą apokryfów” Karela Čapka.

 

Scenariusz i reżyseria: Karolina Przystupa

Scenografia, kostiumy i maski: Adrianna Duda

Muzyka: Joanna Piwowar-Antosiewicz

Asystentka scenografki: Dagmara Daleka

 

Obsada:

Goneryla – Anna Białoń

Regana – Anna Buczkowska

Kordelia – Alina Bachara

 

Głos Króla Leara – Jan Peszek

 

*** Spektakl rekomendowany dla widzów od 14 roku życia.

 

BILETY:
15 zł  / spektakl
24 zł  / spektakl + lekcja teatralna (prowadzenie: Paweł Drzewiecki)
UWAGA! Lekcja teatralna wprowadzjąca w tematykę spektaklu odbędzie się o godz. 8:15.
Kontakt w sprawie rezerwacji biletów dla grup zorganizowanych z Anną Białoń: anna.bialon@teatrmaly.tychy.pl, tel.: 32 780 32 02

 

 

Fot. Piotr Pawlak

ORGANIZATOR:
Teatr Mały w Tychach
CZAS TRWANIA:
60 min.
BILETY:
do nabycia w kasie Teatru Małego, na stronie: www.interticket.pl