
„Darcie pierza” Agnieszka Osiecka /Premiera słuchowiska online/
proLOGOS
Słuchowiskiem „Darcie pierza” Agnieszki Osieckiej otwieramy cykl słuchowisk jakie przygotowaliśmy dla Was w ramach proLOGOS Festiwal Słowa Online.
Audycje będą emitowane począwszy od 12 czerwca aż do 4 września, w cyklach dwutygodniowych. Oprócz tekstu Agnieszki Osieckiej będziecie mogli posłuchać tekstów Jonasza Kofty czy Jeremiego Przybory, patronów literackich festiwalu proLOGOS.
„Darcie pierza” – ostatni tekst dramatyczny Agnieszki Osieckiej, będący sztuką pożegnalną z wyraźnym rysem autobiograficznym – starsza kobieta porządkuje swe pamiątki i wspomnienia w towarzystwie młodego asystenta, nie do końca świadomego, że pomaga jej się szykować do odejścia. To swego rodzaju testament, tyle tylko, że „testament” brzmi ciężko i podniośle, a metaforyczne „darcie pierza” ma lekkość i delikatność puchu, symbolizującego kruchość ludzkiego istnienia.
Pierze będące pamiątkami, wspomnieniami, listami, a cała sztuka tęsknotą za pełnią życia, wiecznym niedosytem miłości i czułości. Mimo patetyczności tematu, w sztuce nie brakuje dowcipu i lekkiego absurdu.
Tekst: Agnieszka Osiecka
Reżyseria: Judyta Paradzińska, Mateusz Górski
Występują: Judyta Paradzińska, Mateusz Górski, Maciej Górski
Realizacja nagrań: Arkadiusz Czyżewski
Muzyka i udźwiękowienie: Joanna Piwowar-Antosiewicz
Montaż, miks i mastering: Krzysztof Kurek
Nagrania będzie można posłuchać na naszym kanale YouTube oraz na FB od 12 czerwca 2020, godz. 19:00. Zapraszamy!
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO CENTRUM KULTURY W RAMACH PROGRAMU KULTURA W SIECI.
https://www.youtube.com/watch?v=7WyvefVutb4
Judyta Paradzińska
Aktorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu od 1989 roku.
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (wydział zamiejscowy we Wrocławiu) w 1989.
Jej debiutancką kreacją aktorską była rola Marii w Gwiazdach na porannym niebie A. Galina w reż. Giennadija Kosiukowa w Teatrze Dramatycznym im. Jana Kochanowskiego w Opolu (1989). Uznanie krytyków i rzesze nagród przyniosły jej rola Matka Joanny od Aniołów w Matce Joannie od Aniołów Jarosława Iwaszkiewicza w reż. Marka Fiedora (2002) oraz kontrowersyjna rola Lady Makbet w Makbecie Williama Szekspira w reżyserii Mai Kleczewskiej. W rankingu „Polityki” (nr 32/2002) znalazła się wśród 34 najlepszych polskich aktorów.
Spektakle w repertuarze z udziałem aktorki:
PREZYDENTKI, reż. Giovanny Castellanos, premiera: 11 października 2019 r.
WĄTPLIWOŚĆ, reż. Norbert Rakowski, premiera: 20 kwietnia 2018 r. – Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, 11 maja 2018 r. – Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ, reż. Giovanny Castellanos, premiera: 9 września 2017 r.
UROCZYSTOŚĆ, reż. Norbert Rakowski, premiera: 24 września 2016 r.
Pełny przebieg dotychczasowej działalności artystycznej TUTAJ
Mateusz Górski
Aktor TR Warszawa od 2019 roku.
Absolwent Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie w 2020.
Jako nastolatek zagrał w spektaklach „30 sekund” w reż. Bogny Podbielskiej, „Sen o jesieni” w reż. Tomasza Hynka, „O lepszy świat” w reż. Tomasza Koniny oraz „Dziadach” w reż. Mai Kleczewskiej w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Podczas studiów zagrał w „Kariera Arturo Ui” w reż. Remigiusza Brzyka w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, „Szukając Romea” w reż. Klaudii Hartung-Wójciak w Teatrze Bagatela w Krakowie. W 2019 roku zagrał w „Królestwie” w reż. Remigiusza Brzyka w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. W tym samym roku na scenie TR Warszawa zagrał tytułową rolę w inspirowanym dramatem Georga Büchnera spektaklu „Woyzeck” w reż. Grzegorza Jaremki, pojawił się także w projekcjach wideo do „Innych ludzi” w reż. Grzegorza Jarzyny.
ROLE W TR WARSZAWA:
– „Męczennicy”, reż. Grzegorz Jarzyna (2015), jako Franek
– „Woyzeck”, reż. Grzegorz Jaremko (2019), jako Woyzeck
– „Wracać wciąż do domu”, reż. Magda Szpecht (2020)
– „R.I.P. KORE” – Internetowy prequel spektaklu „Stream”, reż. Katarzyna Minkowska (2020), jako Narkissos Suisen