Do Mołocznej, reż. Paulina Strzoda

XLIX Tyskie Spotkania Teatralne / NURT KONKURSOWY

ul. Katowicka 9
Tyskie Browary Książęce
/ Wstęp wolny

Inspirację spektaklu stanowi powieść Miriam Toews Głosy kobiet oraz jeden z odcinków programu Martyny Wojciechowskiej Kobieta na krańcu świata.

Główne bohaterki: Agata, Ony, Greta i Mejal to kobiety żyjące w społeczności menonickiej, wyznającej radykalny nurt anabaptyzmu – odłam religii protestanckiej. Kobiety żyją w surowych warunkach. Brak dostępu do nowoczesnej technologii i elektryczności. Życie kobiet to opieka nad domem i dziećmi, uprawa roli i hodowla zwierząt. Ważnym aspektem w ich edukacji jest nauka Biblii.

W tej historii Mołoczna zasypia. To nocą budzą się jej demony. Brudne, zaparowane okna, strachy na wróble, słychać stukot a w snach ryby duszą się bez wody. Pewnej nocy słychać alarm i powtarzający się komunikat: Wszyscy mieszkańcy kolonii proszeni są o wstawienie się do odliczenia. Menonitki nie wychodzą, zostają na strychu. Muszą dokonać wyboru. Mają trzy opcje: nie robić nic, walczyć, odejść.

Spektakl porusza wątki religijne i społeczne. To opowieść o relacji, jaka łączy matkę z córką, konfrontującej dwie różne postawy życiowe. O tradycyjnej i nie tradycyjnej roli kobiety w społeczności menonickiej. O systemie, który jest opresyjny.

 

Scenariusz i reżyseria: Paulina Strzoda

Muzyka: Damian Przygodzki

Choreografia: zespół

Reżyseria światła: Agata Toporek

Video: Piotr Werewka

Konsultacje reżyserskie: Marta Streker

Obsada: Alicja Hudeczek, Karolina Jędrzejko, Patrycja Marszałek, Monika Szydłowiecka

Partnerzy: Scena Supernova, Teatr Odruchu

Czas trwania spektaklu: 50 minut

Autor zdjęcia: Piotr Werewka

 

Spektakl powstał w ramach dyplomu reżyserskiego na studiach Podyplomowych Reżyseria teatru dzieci i młodzieży na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu

 

Wstęp wolny – wejściówki do odbioru w Kasie Teatru Małego od 7 listopada.