Dynamika zdarzeń – wystawa Adama Soboty i Macieja Długaja
„[…] wstrzymać oddech, gdy wszystkie zdolności skupiają się na uchwyceniu ulotnej rzeczywistości. To właśnie ten moment, w którym opanowywanie obrazu staje się wielką fizyczną oraz psychiczną radością”.
Henri Cartier Bresson
Miejska Galeria Sztuki „Obok” prezentuje prace dwójki artystów: Adama Soboty – ceramika oraz Macieja Długaja – operatora filmowego i fotografa. Prace Adama Soboty, to toczone na kole garncarskim rzeźbiarskie formy naczyniowe. Natomiast Maciej Długaj przedstawi dwie serie fotografii skupionych na człowieku i jego relacjach z otoczeniem. Obaj artyści starają się uchwycić ulotną i niepowtarzalną chwilę. Dynamiczny przypadek, który decyduje o ostatecznej formie obrazu (fotografii), jaki i formie rzeźbiarskiej bryły.
Maciej Długaj – studiował w Szkole Filmowej Uniwersytetu Śląskiego im. Krzysztofa Kieślowskiego, w Katowicach (2001 – 2006), na kierunku: realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii. Operator filmowy. Dyplom Magistra Sztuki Operatorskiej obronił w 2013 roku. Operator filmowy i telewizyjny oraz Fotograf. Wieloletni pracownik stacji telewizyjnej TVN, operator kamery wielu produkcji telewizyjnych oraz filmowych. Autor zdjęć m.in. do kilku sezonów programu „Kobieta na krańcu świata” oraz programów Przemka Kossakowskiego. W 2023 roku premierę będzie miał pełnometrażowy film fabularny, pt. „Skarbek”, do którego Maciej Długaj zrealizował zdjęcia.
Adam Sobota – absolwent ASP we Wrocławiu, Wydział Ceramiki i Szkła; dyplom w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej (2000), aneks z malarstwa w pracowni prof. Wandy Gołkowskiej. Uczestnik licznych ceramicznych i interdyscyplinarnych wystaw w Polsce. Jego formy rzeźbiarskie znajdują się w prywatnych i państwowych kolekcjach w Polsce, USA oraz Szwecji. W przerwach między realizacjami ceramicznymi, z sukcesami angażuje się w działalność projektową – jest m.in. laureatem I nagrody za serwis internetowy w Ogólnopolskim konkursie inwencji plastycznej IDEA 2002 w Toruniu. Prowadzi autorską pracownię ceramiczną w Przyszowicach pod Gliwicami.
Wystawa czynna do 3 marca 2023.