Dzień świra, reż. Piotr Ratajczak / Teatr Ateneum

XLIX Tyskie Spotkania Teatralne / NURT MISTRZOWSKI

Mediateka
/ 70 zł

Wiosną 2021 roku warszawski Uniwersytet SWPS ogłosił raport, którego celem było wybranie „najlepszego polskiego filmu wszechczasów”. Wynik badania opinii publicznej być może wielu zaskoczył, ale z pewnością ucieszył nawet tych, którzy akurat na ten film nie głosowali. Bo wygrał „Dzień świra” Marka Koterskiego z 2002 roku, film praktycznie bez wrogów, co już niezwykłe wśród polskiego ludu, za to z całą polską inteligencją po swojej stronie. A nawet jeśli ktoś się nie uważał za inteligenta, i tak mógł się bez trudu utożsamić z postacią głównego bohatera, niejakiego Adasia Miauczyńskiego, poniewieranego przez tak zwaną otaczającą rzeczywistość.

„Dzień świra” powstał według słynnej maksymy, że nic tak nie cieszy, jak cudze nieszczęście. Jest więc prześmieszną komedią, w której nie do śmiechu tylko samemu Miauczyńskiemu.

„Dzień świra”, niegdyś napisany jako dramat dla teatru, miał już kilka premier scenicznych, raz nawet wystawiono go w formie musicalu. W Teatrze Ateneum kolejnej realizacji podjął się znany reżyser młodośredniego pokolenia, Piotr Ratajczak. W tekstowym oryginale – oprócz głównego bohatera – występuje mnóstwo postaci towarzyszących; w reżyserskiej koncepcji Ratajczaka „wszyscy jesteśmy Adasiami M.”.

 

OBSADA

JA – Adam Cywka

MATKA – Ewa Telega

SYN – Jakub Pruski

ŻONA BYŁA – Magdalena Schejbal

ELA PIERWSZA MIŁOŚĆ – Milena Suszyńska

FACET – Janusz Łagodziński

 

TWÓRCY

AUTOR – Marek Koterski

REŻYSERIA – Piotr Ratajczak

SCENOGRAFIA I ŚWIATŁA – Marcin Chlanda

KOSTIUMY – Dorota Gaj-Woźniak | Grupa Mixer

MUZYKA – Tomasz Lewandowski

PLASTYKA RUCHU – Arkadiusz Buszko

ASYSTENTKA REŻYSERA – Joanna Kowalska

ASYSTENTKA SCENOGRAFA – Anna Kolanecka

 

 

 

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ORGANIZATOR:
Teatr Mały w Tychach
CZAS TRWANIA:
ok. 80 min.
BILETY:
do nabycia w kasie Teatru Małego, na stronie: www.interticket.pl