Fotografie Tomasza Liboski i wernisaż „The best of 2019”
Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego
Choć to przełom roku jest zwykle okazją do różnego rodzaju podsumowań, Tyskie Towarzystwo Fotograficzne właśnie teraz zaprasza do podsumowania działalności członków w 2019 r. Na wystawie, która stanie w dolnym hallu Pasażu Kultury Andromeda zobaczymy fotografie 26 autorów, w tym dwóch członków honorowych Towarzystwa – Rafała Klimkiewicza i Tomasza Jodłowskiego. Jej dopełnieniem będzie slideshow będący kompozycją opowieści członków TTFu na temat ich fotograficznego roku 2019. Na zdjęciach zobaczymy przekrojowo, jakie dziedziny fotografii i tematy były najbliższe TTFowiczom. I tak ujrzymy portrety i efekty sesji beauty, reportaże, fotografię kreacyjną, kulinarną, uliczną i krajobrazy, a także zabawy światłem – cieniami i długimi czasami naświetlania. Za zdjęciami kryją się ciekawe historie, które usłyszymy podczas spotkania – jak mówi o swoich fotografiach Jacek Boczar, „w zeszłym roku często ustawiałem aparat na statywie. Włączałem samowyzwalacz i fotografowałem siebie. Wchodziłem w rolę aktora i odgrywałem wymyśloną scenę przed obiektywem. W tym wypadku wielokrotne przeżywanie kreowanej sytuacji stawało się ważniejsze od naciśnięcia spustu migawki”. Dla Piotra Fankidejskiego, który dołączył do Towarzystwa niedawno, zeszły rok oznaczał duże zmiany życiowe: „w połowie roku 2019 przeprowadziłem się z rodziną do Tychów. Z uwagi na to, że w większości fotografuję otaczający mnie świat, połowa zdjęć to przyroda rodzimej, nizinnej Wielkopolski, reszta to industrialny i miejski Śląsk z taką małą klamrą w postaci zimy w Beskidach”. Nie brakuje zdjęć dokumentujących momenty historyczne, którymi żyła Polska w minionym roku – protesty, tragiczne doniesienia z Gdańska po śmierci Pawła Adamowicza, ale i tych z otaczającej nas, nie zawsze optymistycznej rzeczywistości.
Uzupełnieniem i niespodzianką wystawy będzie slideshow gościa specjalnego – Tomasz Liboska ukończył Instytut Twórczej Fotografii w Opawie, realizuje cykle fotograficzne, z których większość powstaje na Śląsku. Najważniejsze z nich to „Wojownicy” nagrodzony I nagrodą Grand Press Photo 2008 i „Don’t Mess with Texas” zrealizowany w 2009 roku w Teksasie dzięki stypendium Marszałka Województwa Śląskiego (oba cykle zrealizowane wspólnie z Michałem Jędrzejowskim) oraz „Postrzyżyny” (zrealizowany wspólnie z Michałem Solarskim, Grand Prix Lens Culture Awards 2014). To także autor książki fotograficznej „Odwrót”, wydanej przez Pix.house, nominowanej do fotograficznej publikacji roku.
Wystawę Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego można oglądać od 7 do 27 lutego w dolnym hallu Pasażu Kultury Andromeda. Wstęp wolny
Współorganizator: Teatr Mały Tychy
Partner: laboratorium fotografii cyfrowej FDI FujiFilm Tychy
Patronat: Tychy Press Photo