Goła Baba – monodram w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej

XVI Tyski Festiwal Monodramu MoTyF

27.04.2024
godz. 18.00
Mediateka
/ 60 zł

Monodram a raczej „monokomedia” napisana przez Joannę Szczepkowską grana jest od 1997 roku na scenach całej Polski, i w wielu innych krajach. Aktorka gra dwie zupełnie różne kobiety rywalizujące ze sobą jako artystki. Każda z nich rozumie swój zawód inaczej – jedna , idealistka, uprawia sztukę „nieskażoną”, czyli koncert gry na ciszy, wymagający specjalnego stanu ducha publiczności, druga to uosobienie szmiry i bezczelności a jej „sztuka” to prymitywne dowcipy i beznadziejny, pośpieszny streaptease. Obie nawiązują kontakt z publicznością, która nie może pozostać bierna. Spektakl dzieje się tu i teraz, publiczność jest istotnym bohaterem, przez co każde przedstawienie nabiera innego wymiaru. Niespodziewana pointa sztuki stawia widza przed pytaniem czy to z czego się zaśmiewał nie jest też ludzkim dramatem.

Wykluczenie nabiera w tym wypadku zupełnie nowego wymiaru. Wykluczenie swojego „ja” poprzez próbę przedstawienia swojej prawdy w dialogu prowadzonym przez jedną aktorkę, która odkrywa przed widzem swoje dwa wcielenia. Każda z tych postaci nie czuje się jednak w pełni zaakceptowana. Pytanie tylko, którą z tych postaci wybierze widz?

 

 

 

 

****Festiwal „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.

ORGANIZATOR:
Teatr Mały w Tychach
CZAS TRWANIA:
80 min.
BILETY:
do nabycia w kasie Teatru Małego, na stronie: www.interticket.pl