Hermenegilda K. – monodram Doroty Kaczor

Prezentowany w ramach konkursu XIV Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF

Teatr Mały
/ Wstęp wolny

”Hermenegilda K” to komedia o samotności, odrzuceniu i próbie radzenia sobie z nieuchronnym przemijaniem. Spektakl łączy różne środki artystyczne, takie jak teatr formy, teatr ożywionych przedmiotów, śpiew, pantomimę oraz aktorstwo żywoplanowe. Dedykowany jest młodzieży oraz dorosłym- jest jednak odpowiedni dla każdej publiczności.

Monodram w groteskowy sposób opowiada o Hermenegildzie Kociubińskiej-jednej z postaci ”Teatrzyka Zielona Gęś ” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Hermenegilda to uosobienie artystki, która lata świetności ma za sobą. Nie jest jednak w stanie pogodzić się z tym, że przestała przebywać w środowisku artystycznym. Nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji. Szalę goryczy przepełnia brak zaproszenia na Bal do szanowanego w środowisku artystycznym profesora Bączyńskiego. Hermenegilda postanawia zorganizować konkurencyjne przyjęcie, odgrywając samotnie skecze ”Teatrzyka Zielona Gęś” oraz ucząc wyimaginowanych gości zasad savoir vivru. Pojawią się więc takie postaci jak Pies Fafik, Zielona Gęś czy Zamarzający Chłopczyk. Autorski scenariusz jest inspirowany twórczością Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima.

W przedstawieniu usłyszymy piosenki z repertuaru między innymi Violetty Villas, Hanki Ordonówny, Bohdana Smolenia, Ireny Kwiatkowskiej, Zdzisławy Sośnickiej, Zofii Terne czy Ireny Santor. Przedstawienie to pokaz umiejętności aktorskich, a zarazem ukłon w stronę artystów, którzy
odchodzą zapomniani.

Dorota Kaczor –  absolwentka  warszawskiej Akademii Teatralnej  na wydziale lalkarskim w Białymstoku oraz programu stypendialnego Erasmus w Real Escuela Superior de Arte Dramatico w Madrycie. Aktorka śpiewająca-zajmująca się piosenką aktorską, autorskimi utworami oraz muzyką folkową z całego świata. Śpiewała między innymi na Festiwalu Retro w Częstochowie obok takich gwiazd jak Natalia Przybysz, Reni Jusis, Aleksandra Szwed czy Krzysztof Kowalewski. Współpracowała z Teatrem Nowym z Krakowie przy spektaklu ”My z Zmp-rewia komunistyczna”. Mieszkańcom Krakowa dała się poznać jako charyzmatyczny instruktor zajęć aktorskich dla dzieci, dorosłych oraz seniorów. Prezeska Fundacji Sztukarnia zajmującej sie sztuką, kulturą, edukacją i działaniami społecznymi. Dwa lata temu spełniła swoje artystyczne marzenie- stworzyła autorski monogram tragikomiczny oparty na twórczości ulubionego polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ”Hermenegilda K.”, który z sukcesem zagrała na scenach krakowskich, między innymi w ramach Sceny Monodramu Krakowskiego Forum Kultury oraz w Piwnicy pod Baranami.

 

Wstęp wolny, zapraszamy jednak do wcześniejszego odebrania wejściówek w kasie teatru.