„Iluzje” Iwan Wyrypajew – spektakl online

Teatr Mały online

Teatr Mały online
/ wstęp wolny

Z uwagi na liczne prośby i duże zainteresowanie wirtualną premierą przedstawienia „ILUZJE” Iwana Wyrypajewa w reż. Pawła Drzewieckiego, postanowiliśmy ponownie udostępnić spektakl!

Do wspólnego przedsięwzięcia zaprosiliśmy znanych aktorów: Katarzynę Herman, Martę Ścisłowicz i Bronisława Wrocławskiego, których bliżej będziecie mogli poznać dzięki zarejestrowanym spotkaniom-wywiadom „DIALOG o słowie” , które prezentujemy na naszych kanałach społecznościowych w czerwcowe weekendy poprzedzające niedzielną premierę „ILUZJI”.

Paweł Drzewiecki – reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Małego, tak pisze o najnowszej produkcji teatru:
„ILUZJE” to wyjątkowy tekst Iwana Wyrypajewa , stanowiący opowieść o uczuciach targających dwiema parami małżeńskimi. Dotychczas inscenizowany był w konwencji monologów prezentowanych w mediach – radiu, czy telewizji. Tym samym autor dawał swego rodzaju sugestię, że przestrzeń środków masowego przekazu, stanowić powinna miejsce rozmowy o sprawach ważnych, a uczucia takimi bez wątpienia są. Trop ten zainspirował mnie do tego, by w czasie, gdy świat tak bardzo wyhamował, i gdy zaczęliśmy na nowo doceniać kontakt i czas spędzany z najbliższymi, sięgnąć po ów tekst i spróbować odczytać go na nowo przez pryzmat możliwości jakie dają komunikatory internetowe.
Tym samym bohaterowie sztuki Wyrypajewa opowiadają sobie nawzajem swoje wersje prezentowanej historii za pośrednictwem aplikacji komputerowych, i pomimo iż każde z nich tęskni za bliskością drugiego człowieka, co też wyczytać można z ich wypowiedzi, to jednak (wymuszona okolicznościami zewnętrznymi) sytuacja odcięcia się od reszty świata, zamyka każde z nich w osobnych przestrzeniach, czyniąc ich tym samym ludźmi dojmująco samotnymi”.

Pokaz odbędzie się na Facebooku LIVE Teatr Mały Tychy i YouTube, 21 czerwca o godzinie 19:00.
Spektakl będzie można zobaczyć do godziny 23:59, więc zachęcamy do spędzenia tego wieczoru z Teatrem Małym.

Iwan Wyrypajew – autor „ILUZJI”
Rosyjski dramaturg i reżyser, laureat międzynarodowych festiwali filmowych i teatralnych, pedagog. Jego debiutanckie Sny (1998) o młodych rosyjskich narkomanach wystawił londyński Royal Court Theatre (2001) i od tego czasu dramaty Wyrypajewa miały ponad trzydzieści inscenizacji w dwudziestu krajach. Nazywany współczesnym Czechowem, Wyrypajew podejmuje w swoich sztukach problemy życia codziennego i małżeńskiego, miłości i śmierci, wdzięczności i wiary w Boga. Odchodzi jednak od tradycyjnego spektaklu, proponując rodzaj scenicznej psychodramy z elementami koncertu, filmu, wywiadu i dokumentu, nastawionej przede wszystkim na kontakt z widzem.
Krytycy piszą o jego twórczości, że „jest jak połączenie estetyki Quentina Tarantino i Andrieja Tarkowskiego” (Anna Legierska, culture.pl; kwiecień 2016).

Autor tekstu: Iwan Wyrypajew
Opracowanie scenariusza i reżyseria: Paweł Drzewiecki
Obsada: Katarzyna Herman, Marta Ścisłowicz,Bronisław Wrocławski, Paweł Drzewiecki

Kierownictwo produkcji: Dominika Porwit-Wądołowska
Realizacja nagrań audio: Tomek Cichocki
Muzyka: Joanna Piwowar-Antosiewicz (Zespół„Trzy Dni Później”)
Montaż, miks, mastering: Krzysztof Kurek
Światło: Leszek Szymański
Montaż: Michał Wac
Operatorzy kamer: Arkadiusz Pająk, Piotr Stec, Michał Majocha, Maciej Górski