IX Tyski Festiwal Słowa LOGOS FEST – edycja Stachura

PROGRAM FESTIWALU

Teatr Mały

Program IX Tyskiego Festiwalu Słowa LOGOS FEST – edycja Stachura

25.05.2022, godz.: 18.00  / Duża Scena Teatru Małego

Edward Stachura „Cała jaskrawość” – czytanie aktorskie w reż. Aliny Moś- Kerger

Wydarzenie inaugurujące dziewiątą edycję Tyskiego Festiwalu Słowa. „Cała jaskrawość” – pierwsza powieść Edwarda Stachury, osadzona w realiach peerelowskiej prowincji pełna jest refleksji natury egzystencjalnej, pytań o sens istnienia, istotę miłości i śmierci.  Na dużej scenie Teatru Małego, artyści znani z zrealizowanych w minionych latach projektów teatralnych – Kamilla Baar („Zapiski z zamknięcia”, „Pan Wołodyjowski”), Michał Majnicz („Potop”, „Zapiski z zamknięcia”), Paweł Drzewiecki ( „Iluzje”, „Trylogia”) oraz dramatopisarka,  reżyserka i autorka adaptacji „Całej jaskrawości” Alina Moś – Kerger, zmierzą się z tekstem Stachury, konfrontując indywidualne doświadczenia i różnorodną wrażliwość estetyczną tak, aby z jego treści wydobyć wielopłaszczyznowość i opierające się upływowi czasu przesłanie radości każdą przeżywaną chwilą.

26.05.2022, godz.: 18.00 / Duża Scena Teatru Małego 

Jean Cocteau „Piękny  nieczuły”, Teatr Polonia Warszawa

Długa noc w pokoju hotelowym. Zakochana kobieta czeka na swojego partnera – to czekanie jest dla niej torturą, a każdy szmer, dźwięk windy czy dzwonek telefonu wzmagają jej tęsknotę, ale i budzą gniew. Jest piosenkarką, a zamiast na scenie, spędza czas na czekaniu. Gdzie się podziewa ten człowiek, który powinien być z nią w każdej wolnej chwili? Dlaczego skazuje ją na torturę wyczekiwania i niepewności? Z kim spędza noce, gdzie bywa? Swoją emocjonalną opowieścią o trudnej miłości  i nieustannej tęsknocie kobieta prowadzi widzów przez noc. Kiedy kochanek pojawia się, milczący i nieobecny myślami, wszystkie uczucia czekającej kobiety wracają z jeszcze większą siłą – bohaterka oscyluje między czułością i goryczą, wzruszeniem i złością. Jest w tym piękno i ból, a do tego wprost fascynujący urok.  

W roli Kobiety Natalia Sikora, która podczas spektaklu brawurowo wykonuje największe przeboje Edith Piaf w jęz. francuskim.

Reżyseria: Edward Wojtaszek

Przekład: Edward Wojtaszek

Scenografia i kostiumy: Weronika Karwowska

Muzyka: Wojciech Ruciński (aranżacje i bas), Krzysztof Nowicki (gitara), Maurycy Idzikowski (trąbka)

Reżyser światła: Waldemar Zatorski

Asystent scenografa i kostiumologa: Małgorzata Domańska

Producent wykonawczy: Magdalena Kłosińska

Asystent producenta wykonawczego: Katarzyna Żukowska

Obsada: Natalia Sikora i Paweł Ciołkosz

Czas trwania: 75 minut, bez przerwy

26.05.2022, godz.: 20:00 / YouTube Teatr Mały Tychy

Dialog o słowie – rozmowa Teresy Drozdy z Janem Kondrakiem

Premiera rozmowy dziennikarki z Janem Kondrakiem, autorem tekstów, bardem, kompozytorem  i jednym z najbardziej znanych popularyzatorów tekstów Edwarda Stachury. 

27.05.2022, godz.: 18:00  Sala kinowa / Pasaż Kultury Andromeda 

„Siekierezada” prod. 1985 pokaz filmu  (prowadzenie Krzysztof Ociepa)

Scenariusz filmu Witold Leszczyński napisał na początku lat siedemdziesiątych wspólnie z Edwardem Stachurą, autorem powieści „Siekierezada”. Jednak scenariusz nie został skierowany do produkcji. „Nie zdawałem sobie sprawy, jak Edkowi zależało wówczas na filmie. Uznał nawet, że to moja wina, iż scenariusz został odrzucony. Obraził się, nasze stosunki uległy ochłodzeniu, a nawet zostały zawieszone” – wspominał reżyser. Po trzynastu latach Leszczyński wrócił jednak do „Siekierezady”, na nowo pisząc scenariusz (Stachura zmarł śmiercią samobójczą w roku 1979). Janek Pradera i Michał Kątny to postacie, które wyrażają wewnętrzne rozdarcie Stachury, którego jedna strona osobowości ciągnęła ku życiu, druga ku śmierci. Reżyser próbował wyrazić to za pomocą konstrukcji fabularnej, na początku filmu Michał chce popełnić samobójstwo rzucając się pod pociąg, ale szczęśliwym zbiegiem okoliczności nie udaje mu się to. Natomiast Janek Pradera dokonuje tego kładąc głowę pod nadjeżdżającą białą lokomotywę – symbol śmierci, który występuje w kilku piosenkach Stachury.

27.05.2022, godz.: 20:00 / YouTube Teatr Mały Tychy

Dialog o słowie – rozmowa Teresy Drozdy z dr Jakubem Beczkiem

Premiera rozmowy dziennikarki z Jakubem Beczkiem, literaturoznawcą, autorem biografii i opracowań twórczości Edwarda Stachury.

28.05.2022, godz.: 18.00 / Sala kinowa Pasaż Kultury Andromeda 

„Wszystko jest poezja”, reż. Paweł Drzewiecki

Widowisko literackie, będące owocem zmagań uczestników Turnieju Recytatorskiego z tekstami patrona literackiego tegorocznego LOGOS FEST – Edwarda Stachury.

Od pierwszej edycji Tyskiego Festiwalu Słowa, za sprawą pomysłodawcy wydarzenia – Pawła Drzewieckiego, realizowany jest konkurs recytatorski dla młodzieży, studentów i dorosłych, którego formuła znacznie odbiega od tradycyjnych spotkań recytatorskich. Uczestnicy konkursu, deklarując w prezentowanym repertuarze dwa teksty, z których obowiązkowo jeden musi być autorstwa Edwarda Stachury, spotykają się na całodniowych warsztatach scenicznych, podczas których wspólnie z dyrektorem artystycznym festiwalu, budują spójne widowisko literackie. Każdy wykonawca pozostaje w wypracowanej przez siebie interpretacji i stylistyce, jednak równoczesna obecność innych recytatorów na scenie, wzajemne próby reagowania na wykonania scenicznych partnerów, czynią tę zbiorową wypowiedź artystyczną wielobarwnym spektaklem literackim. Konkursowe jury złożone z wybitnych autorytetów sztuki aktorskiej, przyzna nagrody i wyróżnienia na podstawie indywidualnych wystąpień konkursowych, wyłuskując je niejako z prezentacji zbiorowej, jednak dla zgromadzonej na widowni publiczności, będzie to okazja do usłyszenia pełnowymiarowego przedstawienia scenicznego. Realizowane w tej formule poprzednie edycje festiwalowego konkursu, były dla ich uczestników niepowtarzalnym doświadczeniem artystycznym. Trwająca w ostatnich dwóch latach pandemia, spowodowała konieczność wypracowania formuły online turnieju recytatorskiego. Dziś z radością wracamy do bezpośredniego spotkania recytatora z widzem, niecierpliwie czekając na to, jak w roku 85 urodzin Edwarda Stachury, wybrzmią interpretacje jego utworów, zarówno poetyckich, jak i prozatorskich.

28.05.2022, godz.: 20:00 / YouTube Teatr Mały Tychy

Dialog o słowie – rozmowa Teresy Drozdy z Jerzym Satanowskim

Premiera rozmowy dziennikarki z Jerzym Satanowskim, kompozytorem, wokalistą, dyrygentem,  reżyserem i przyjacielem Edwarda Stachury. 

29.05.2022, godz.: 18.00 / Teatr Mały Duża Scena 

„Edward Stachura. Między mną a mgłą” – spektakl muzyczny, reż. Jerzy Satanowski

Produkowany na zlecenie Festiwalu LOGOS FEST, spektakl muzyczny „ Edward Stachura. Między mną a mgłą” jest  próbą opisania losu jednego z najbardziej ciekawych poetów powojennej polskiej literatury-Edwarda Stachury, poprzez jego piosenki, prozę, poezję,  wspomnienia, fragmenty listów. Przedstawienie pokazuje ewolucje jego myślenia o świecie –  od młodzieńczej euforii poprzez dojrzałą refleksję, aż do całkowitego zwątpienia zakończonego samobójczą śmiercią.

Scenariusz, reżyseria i kierownictwo muzyczne: Jerzy Satanowski

Wykonawcy: Artur Żmijewski, Kuba Blokesz, Paweł Ruszkowski, Krzysztof Stępień, Zespół „Trzy dni później” w składzie: 

Joanna Piwowar- Antosiewicz, Marta Groffik – Perchel, Marta Piwowar – Wierzbicka

Dominik Rosłon -Fortepian. Perkusja

Wiesław Wysocki -Klarnety, Saksofony, Flet, Klawisze.

Sebastian Wypych- Kontrabas

Kierownictwo produkcji: Dominika Porwit 

Produkcja: Teatr Mały Tychy

 

IX edycję Tyskiego Festiwalu Słowa LOGOS FEST wsparli: