Lubelska Federacja Bardów.
„Nasze najlepsze” – koncert jubileuszowy
POETICON
Lubelska Federacja Bardów (zwana w skrócie Federacją) – to najbardziej energetyczna piwnica artystyczna. Jedyna w swoim rodzaju formacja proponująca własne rozumienie rozrywki. Czerpie wzorce z muzyki klasycznej i folkowej. Charakteryzuje się niespotykaną potęgą głosów i kresowymi melodiami. Kluczowa jest również wyjątkowa dbałość o stronę muzyczną i tekstową, często autorską.
LFB tak zapowiada swój koncert „Nasze najlepsze” : „… Nasze, bo rzeczywiście zawiera piosenki napisane i skomponowane w ramach działalności tej piwnicy artystycznej ( swoje, swoiste i swojskie zarazem). Najlepsze – bo wybrane ze sporego dorobku działalności formacji. Można powiedzieć, że to publiczność w kraju i poza granicami dokonała wyboru repertuaru na ten koncert. Program potwierdza więc kresowe źródła inspiracji muzycznej, o których mówią krytycy muzyczni. Zawiera też ślady inspiracji muzyką klasyczną”.
Lubelska Federacja Bardów (w skrócie Federacja, LFB)
Grupa istnieje od 1999 roku. Repertuar LFB składa się z kilkuset piosenek, bardzo różnych w charakterze. To pozwala zaistnieć jej zarówno w salach filharmonii z towarzyszeniem orkiestry jak i zakręcić kilkutysięczną widownią Festiwalu Kultury Ekologicznej. Federacja czerpie wzorce z folkloru Kresów, muzyki klasycznej. Wyjątkowa dbałość o stronę muzyczną (kunsztu dopełniają instrumenty smyczkowe) oraz tekstową doprowadziła do wykształcenia się stałej grupy oddanych fanów w kraju i za granicą. Piosenki Lubelskiej Federacji Bardów, zapadają głęboko w muzyczne ucho.Najważniejsze występy grupa zanotowała podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, II Festiwalu Piosenki Prawdziwej (Sopot – Opera Leśna), Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy poezję”. Z sukcesem koncertowała w Wiedniu, Paryżu, Nowym Jorku, Lwowie, i wielokrotnie w Londynie. Najczęściej jednak w Polsce. Swoje płyty grupa nagrywała (m. in.) w studio pr. III PR im. Agnieszki Osieckiej i w studio PR Kraków. Wszystkie fonogramy były promowane przez PR, a większość przez TVP pod postacią rejestrowanych koncertów.
Zespół stworzyli i tworzą laureaci najważniejszych festiwali piosenki artystycznej.
Skład:
Marek Andrzejewski – śpiew, kompozycje, teksty, gitara, podstrona Marka
Jan Kondrak – śpiew, kompozycje, teksty, podstrona Jana
Piotr Selim – śpiew, kompozycje, fortepian, instrumenty klawiszowe, podstrona Piotra
Jola Sip – śpiew, kompozycje, teksty, podstrona Joli
Tomasz Deutryk – perkusja, śpiew, podstrona Tomka
Krzysztof Nowak – gitara basowa, kompozycje, podstrona Krzyśka
Katarzyna Wasilewska – skrzypce, śpiew, podstrona Kasi
Piotr Bogutyn – gitara elektryczna. podstrona Piotrka
Mecenas Teatru Małego: