Przerwa urlopowa w MGS Obok

Przerwa urlopowa

Miejska Galeria Sztuki "OBOK"

Informujemy, że od 1 do 31 sierpnia z powodu przerwy urlopowej Miejska Galeria Sztuki Obok będzie zamknięta dla zwiedzających.

Najbliższy wernisaż zaplanowaliśmy na 25 września 2020. Tego dnia o godz. 18:00 rozpoczniemy prezentację dzieła Franciszka Starowieyskiego pt. „W oczekiwaniu Ocaliciela”.

Franciszek Starowieyski powraca na Śląsk za sprawą Miejskiej Galerii Sztuki OBOK- Teatru Małego w Tychach, Agencji Zegart i dzieła „W oczekiwaniu Ocaliciela”, powstałego podczas ostatniego Teatru Rysowania, który miał miejsce w dniach 7-10.06.1995 roku w Lublinie.

Był to największy w Polsce z Teatrów Rysowania, mierzący 3 m wysokości i 18 m długości. Powstał z inspiracji poematu „Król Duch” Juliusza Słowackiego i muzyki Ludwiga van Beethovena towarzyszącej procesowi tworzenia.

Właścicielami obrazu są: Cyprian Biełaniec i Arkadiusz Widelski.

Tyska ekspozycja czynna od 25 września do 30 października 2020 roku, będzie niewątpliwie odrodzeniem tego absolutnie wyjątkowego artysty, jego powrotem z innej teraźniejszości. A może tylko ujawnieniem jego nieustającej obecności. Wszak nie ma- jak utrzymywał Franciszek Starowieyski –  przeszłości i teraźniejszości. To tylko kwestia postrzegania czasu i przestrzeni i swojej w niej obecności.

/fragment recenzji Wiesławy Konopelskiej/

Jednocześnie informujemy, że od 31 lipca możecie Państwo uczestniczyć w e-wystawie pt. „Leżek Żegalski – Plandeki”.

Pozdrawiamy i do zobaczenia!

Wojciech Łuka

Kurator Miejskiej galerii sztuki Obok w Tychach