Mięso – monodram Tamary Yelchaninovej

Prezentowany w ramach konkursu XIV Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF

Teatr Mały
/ Wstęp wolny

Scenariusz spektaklu został oparty m.in. na nowozelandzkiej baśni, barokowej poezji hiszpańskiej (Francisco Gomez de Quevedo) i wiersza  (Igora Siewierianina) „Villa mon Repos” . 

Bohaterka monodramu przechodzi  szereg transformacji, dążąc do odnalezienia  własnej tożsamości i odrzucenia przyjętych norm ograniczających  jej  osobowość. Poddana presji  kulturowej obrazu kobiecego piękna i brzydoty usiłuje zedrzeć z siebie maskę.

Za sprawą  zaklęć, przywołuje  mityczną postać  Hine Nui Te Po ‒ Kobiety  Nocy. Nie ruszając się z magnetycznego pola swojego mieszkania,  uwięziona  w świetle  lampy,  zatacza  kręgi,  podróżując  do centrum  nieznanego  wcześniej  świata baśni  i symbolicznych  znaczeń.

Temat,  jakim  jest  ciało kobiece, poddane  torturze  przemyślnych  zabiegów kosmetycznych oraz  fizycznych nadużyć, staje się punktem wyjścia do snucia delikatnej i onirycznej nici opowieści. Przetaczające się obrazy ukazują  liczne panoptikum  dziwadeł  i etapy  kolejnych przepoczwarzeń, aż do uzyskania ostatecznej formy  nocnego motyla.

Scenariusz i reżyseria: Jacek Wilantewicz
Scenografia: Jacek Wilantewicz
Obsada: Tamara Yelchaninova

Tamara Yelchaninova ‒ aktorka Teatru Stajni Metamorficznej. Urodziła się 1996 r. w Kijowie na Ukrainie,  gdzie studiowała reżyserię filmową w Kijowskim Narodowym Instytucie Kultury i Sztuki. Jest również akrobatką, tancerką, performerem. W 2017 roku podjęła terminowanie w Teatrze Stajni Metamorficznej  jako aktorka i rezydent, stając się filarem Teatru i ucieleśnieniem aktora przemienionego – przemieniajacego. 

W tym czasie zrealizowała szereg pokazów i improwizacji, biorąc udział w procesach pracy, współtworząc również oryginalny trening, który stał się częścią jej scenicznego języka. Podczas wielogodzinnego treningu oraz pracy nad baśniami i rytuałami  tworzyła substancję nadchodzących spektakli, z których pierwszy pojawił się w roku 2021,  jako  monodram  pt. Mięso jest on właściwie manifestem teatru wskazującym kierunek rozpoczętej i ujawnionej drogi, którą twórcy chcą dalej podążać.  Spektakl Mięso jest debiutem aktorskim Tamary. W październiku 2021 roku na 9. FESTIWALU DEBIUTÓW W MONODRAMIE „Strzała Północy” (8.10.2021 – 10.10.2021) Tamara Yelchaninova otrzymała drugą nagrodę. Wyróżnienie Dla Tamary Yelchaninovej za oryginalny wyraz artystyczny.

 

Wstęp wolny, zapraszamy jednak do wcześniejszego odebrania wejściówek w kasie teatru.