„Miniatura o Ciszy” – koncert piosenek Jonasza Kofty

proLOGOS – Festiwal Słowa On-line

Teatr Mały online
/ Wstęp wolny

Od kilku lat maj w tyskiej kulturze, to czas spotkania z literaturą, uwrażliwienia na piękno słowa mówionego i najciekawsze zjawiska językowe ostatnich dekad, a wszystko to za sprawą LOGOS FEST. Pomimo braku możliwości spotkania się z Widzem twarzą w twarz, chcemy przybliżyć naszej publiczności strofy kolejnego wyjątkowego autora, a tym samym przygotować naszych odbiorców na realizację festiwalu w pełnej jego formule jesienią (bez względu na to, czy będzie mogło stać się to w formie tradycyjnej, czy w przestrzeni wirtualnej).

Od początku maja w mediach społecznościowych Teatru, w ramach Archiwum LOGOS FEST przypominamy Państwu dorobek artystyczny festiwalu, wykonania utworów autorstwa dotychczasowych patronów literackich wydarzenia między innymi: Osieckiej, Grechuty, Młynarskiego i Przybory. A już w najbliższy piątek, 22 maja, w dniu, w którym pierwotnie miała mieć miejsce kulminacja tegorocznej edycji LOGOS FEST, programowanej wokół dorobku twórczego Jonasza Kofty, pragniemy zaprosić Państwa na zrealizowany online program artystyczny pt. „Miniatura o ciszy”, w którym usłyszycie Państwo i te najbardziej rozpoznawalne utwory poety, jak „Jej portret”, czy „Pamiętajcie o ogrodach”, i te wchodzące w krąg tak zwanej piosenki popularnej, jak „Wakacje z blondynką” i „Do łezki łezka”. Nie zabraknie również tekstów, w których Kofta jawi się poetą z krwi i kości, takich jak „Popołudnie”, „Trzeba marzyć”, „Koniec dnia”, czy „Song o ciszy” – do tytułu którego nawiązuje nazwa tego koncertu. To utwór, którego strofy dziś brzmią wyjątkowo dojmująco:

Bo gdy się milczy, milczy, milczy,
To apetyt rośnie wilczy
Na poezję, co być może drzemie w nas

Przecież już dosyć mamy huku i jazgotu.
Ale gdy cicho, to źle i głupio nam,
Jakby się zepsuł życia niezawodny motor,
Coś nie w porządku, jakbyś był już nie ten sam.
Cisza zagłusza, sam już nie wiesz, jaki jesteś,
Więc szybko włączasz wszystko, co pod ręką masz.

A gdy się milczy, milczy, milczy,
To apetyt rośnie wilczy
Na poezję, co być może drzemie w nas

W programie usłyszycie Państwo dotychczasowych wykonawców koncertów galowych LOGOS FEST, związanych z tyską sceną – Klaudię Walencik, Krzysztofa Kulbickiego i Pawła Drzewieckiego – pomysłodawcę i dyrektora artystycznego festiwalu. Tradycją „LOGOSOWYCH” produkcji jest również zapraszanie wyjątkowych gości, którymi w tym roku będą Iwona Loranc i Andrzej Poniedzielski.

Koncertem „Miniatura o ciszy” inaugurujemy przygotowujący nas wszystkich do najbliższego LOGOS FEST, projekt proLOGOS – Festiwal Słowa On-line, który, jak ogłosiło dziś Narodowe Centrum Kultury, będzie współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Kultura w sieci”.

Koncert zostanie udostępniony na kanale YouTube Teatr Mały Tychy.

 

Występują:

Iwona Loranc
Klaudia Walencik
Krzysztof Kulbicki
Paweł Drzewiecki

Andrzej Poniedzielski

Realizatorzy:

reżyseria: Paweł Drzewiecki

słowa: Jonasz Kofta

video art: Agnieszka Seidel-Kożuch
aranżacje i akompaniament: Jacek Kita
realizacja nagrań: Tomasz Cichocki, Krzysztof Kurek
miks i mastering: Krzysztof Kurek