Na rauszu (2020) reż. Thomas Vinterberg

Andromeda - kino, jakie znamy

Pasaż Kultury Andromeda
/ bezplatnie

„Nigdy nie piję przed śniadaniem” – to cytat z Churchilla, który pomógł pokonać Niemców i wygrać drugą wojnę światową, będąc nieustannie pod wpływem alkoholu.

Inni wielcy pijacy, artyści i pisarze, tacy jak Czajkowski czy Hemingway, znajdowali w alkoholu odwagę i inspirację. Po pierwszych łykach wszyscy czujemy, że łatwiej prowadzi nam się rozmowę, pomieszczenie wydaje się większe, a problemy znacznie mniejsze.

W tym filmie chcemy zbadać i wznieść toast na cześć tego, jak alkohol daje ludziom wolność. Film zainspirowany jest teoriami norweskiego psychologa Finna Skårderuda, że człowiek rodzi się z za niskim o pół promila poziomem alkoholu we krwi.

Chcemy, by był to rodzaj hołdu dla alkoholu, ale oczywiste jest też, że ma to być obraz pełen niuansów. W naszym badaniu istoty działania alkoholu jest również świadomość, że ludzie umierają i pogrążają się przez nadmierne picie. Funkcjonowanie z alkoholem jednocześnie nas ożywia, ale też zabija.

W tej historii poznajemy czterech miłych mężczyzn w średnim wieku. Żyją w świecie, który wszyscy dobrze znamy – przepełnionym nudą i przeciętnością, w którym człowiek czuje się pogrążony w monotonii, zagubiony w przyzwyczajeniach, przytłoczony. Jednocześnie bohaterowie mają świadomość, że zbliża się śmierć. Przekroczyli półmetek przeciętnego okresu życia. Wolność młodości, zauroczenia i beztroska powoli stają się odległymi wspomnieniami. Mężczyźni postanawiają wziąć udział w eksperymencie polegającym na systematycznym spożywaniu alkoholu. Początkowo wdrażają swój pomysł w życie w związku z pracą w szkole średniej, gdzie są nauczycielami. ”                                                                                                      Reż. Thomas Vinterberg

 

NAJWAŻNIEJSZE NAGRODY I NOMINACJE:

  • OSCAR dla Najlepszego Filmu Międzynarodowego
  • BAFTA dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego
  • CEZAR dla Najlepszego Filmu Zagranicznego

reżyseria: Thomas Vinterberg

kraj produkcji: Dania 2020

gatunek: komediodramat

czas trwania: 115 min.

WAŻNE!!!

Z uwagi na duże zainteresowanie filmem na pokaz obowiązują zapisy:

pasazkulturyandromeda@teatrmaly.tychy.pl, telefon – 32 7803203