TAJEMNICZY OGRÓD, reż. Justyna Sobczyk / 50. Tyskie Spotkania Teatralne
spektakl mistrzowski
Strata dotyka każdego. Ale nie każdy potrafi się do niej przyznać i ją zaakceptować. Dotyczy to także postaci „Tajemniczego ogrodu” Frances H. Burnett, które na różne sposoby radzą sobie z utratą najbliższych. Pan Craven – całkiem odizolowuje się od otoczenia. Mary Lenox – rzuca się w świat z niestrudzoną i bezkompromisową energią. O stracie opowiada się trudno. Ma ona wiele odcieni. Czy zatem poradzić sobie z nią można tylko otwierając się na nowe relacje? W jaki sposób udaje się bohaterom „Tajemniczego ogrodu” odzyskać nadzieję i wiarę we własne siły?
Zrealizowany w Teatrze Zagłębia spektakl to swoisty remiks i recykling klasycznego już dzieła. Sięgając po różnorodne środki artystyczne (muzyka współczesna, video art, performance), przetwarza zawarte w powieści historie i wątki. Podchodzi do nich krytycznie, przygląda się im i temu, jak przez lata zmieniło się nasze podejście do cielesności, do tego, co uznajemy za normę i do… przyrody. To „Tajemniczy ogród” zderzony z muzyką, dziecięcą ekspresją i doświadczeniem osób o alternatywnej motoryce. To zaproszenie nie tylko do odkrywania barwnego, bogatego, różnorodnego krajobrazu. W nowo odkrytym tajemniczym ogrodzie chcemy się wspólnie bawić – i zmieniać go według własnych zasad.
Premiera spektaklu „Tajemniczy ogród” odbyła się w ramach 13. Festiwalu Muzyki Współczesnej dla dzieci Mała Warszawska Jesień.
Partnerami projektu są Teatr Rozrywki oraz Festiwal Mała Warszawska Jesień.
Frances Hodgson Burnett
Reżyseria i dramaturgia
Justyna Sobczyk
Scenariusz i dramaturgia
Daria Kubisiak
Scenografia
Magdalena Łazarczyk
Kostiumy
Wisła Nicieja
Muzyka
Wojtek Błażejczyk
Choreografia
Anna Jurek
Video
Jan Domicz
Reżyseria świateł
Monika Stolarska
Inspicjent
Grzegorz Dzwonek
Sufler
Agnieszka Dzwonek
Czas trwania
90 minut (bez przerwy)
Wiek
+10
OBSADA
Ryszarda Bielicka-Celińska
Maria Bieńkowska
Natalia Bielecka
Tatiana Cholewa
Adrianna Malecka
Weronika Janosz
Michał Bałaga
Tomasz Kocuj
Andrzej Śleziak
fot. Jeremi Astaszow