„Tychy Press Photo 2019”
Gość specjalny: Marek Lapis "Biało-Czerwona"
Wyniki konkursu fotograficznego Tychy Press Photo poznaliśmy w sobotę, 9 marca o godz. 17.00, podczas finału 19. edycji imprezy, inspirowanej słynnym World Press Photo.
WYNIKI KONKURSU TYCHY PRESS PHOTO 2019
Grzegorz Krzysztofik – Trzeci dzwonek – nagroda w kategorii najlepszy fotoreportaż
Tomasz Ziobro – Wesołych Świąt – nagroda w kategorii najlepsze zdjęcie oraz w kategorii najlepsze zdjęcie (fotoreportaż)
Dariusz Kuźma – Pół roku po tragedii – wyróżnienie w kategorii najlepszy fotoreportaż
Agnieszka Łukaszewska-Wilczek – 21 powodów szczęścia – wyróżnienie w kategorii najlepszy fotoreportaż
Otwarte zostały 2 wystawy: pokonkursowa na parterze Pasażu Kultury Andromeda i „Biało-Czerwona” Marka Lapisa w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”.
Gościem specjalnym TPP jest Marek Lapis. Artysta zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażem i szeroko pojętą fotografią społeczną. Fotografuje środowiska niszowe, wyalienowane z ogólnie pojmowanego społeczeństwa. W fotografii interesuje go przede wszystkim człowiek i jego emocje.
Marek Lapis jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE, laureatem m.in. International Photography Awards, Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto, Leica Street Photo i Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wykładał fotografię w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa oraz w Wielkopolskiej Szkole Fotografii.
Był etatowym fotoreporterem tygodnika WPROST, jego zdjęcia ukazywały się też między innymi w „Polityce”, „Newsweeku” i „Przekroju” oraz mediach zagranicznych: „Time”, „Focus” czy „The Sunday Telegraph”. Od 2000 roku współpracuje z agencją Forum.
Podczas Tychy Press Photo poznamy jego książkę fotograficzną „Biało-Czerwona”, która ukaże się 5 marca, a w Tychach odbędzie się jej śląska premiera. Wystawa o tym samym tytule jest efektem wieloletniego projektu, opisującego wizualnie jak w świadomości społeczeństwa, w czasach burzliwych współczesnych przemian społecznych, politycznych i kulturalnych funkcjonują barwy biała i czerwona. Marek Lapis o „Biało-Czerwonej”: „To długoterminowy temat, zjechałem Polskę wzdłuż i wszerz, a szczególnie Wielkopolskę. Odwiedziłem wiele miejsc po raz pierwszy dzięki temu projektowi. Poznałem setki historii prawdziwych bohaterów naszych czasów i byłem świadkiem sytuacji, których nigdy bym się nie spodziewał”. Książka to projekt wsparty ze środków samorządu Województwa Wielkopolskiego, jej współwydawcą jest Związek Polskich Artystów Fotografików Oddział Wielkopolski.
Przed slide show gościa poznamy twórczość jurorki i przewodniczącej jury tegorocznej edycji konkursu Beaty Mendrek. Do pokazania swoich zdjęć organizatorzy zaprosili ubiegłorocznych laureatów konkursu: Magdalenę Borucką i Artura Jastrzębskiego. Będzie też można obejrzeć 8-minutowy film „Ekspozycja”, nakręcony przez Rafała Szopę i Macieja Tarnawskiego.
Wstęp na pokaz i wystawy jest wolny. Obie wystawy będą czynne do 28 marca.
W konkursie mogły brać udział osoby fotografujące, mieszkające lub pracujące w minionym roku w Tychach, a także osoby niezwiązane z Tychami, ale w tym przypadku zgłaszane fotografie musiały być wykonane na terenie Tychów. Na konkurs organizatorzy otrzymali 441 zdjęć, od 41 autorów. Na wystawę pokonkursową jurorzy wybrali 88 zdjęć, autorstwa aż 25 osób.
Jurorami byli fotografowie: Beata Mendrek (ZPAF Okręg Śląski), Rafał Klimkiewicz (szef agencji Edytor.net) i Dominik Gajda (pomysłodawca i współorganizator TPP). Pula nagród to 3000 złotych, funduje je Teatr Mały. Jury wybrało laureatów w trzech kategoriach: najlepszy fotoreportaż, najlepsze zdjęcie i najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach.
Osoby zakwalifikowane na wystawę w dolnym holu Pasażu Kultury Andromeda to (w kolejności alfabetycznej): Bożena Chlebicka, Włodzimierz Chrzanowski, Jerzy Czapnik, Łukasz Erkier, Łukasz Furczyk, Krzysztof Jankowiak, Artur Jastrzębski, Ireneusz Kaźmierczak, Miłosz Kopiś, Aleksander Krzystyniak, Grzegorz Krzysztofik, Jacek Krzyżowski, Dariusz Kuźma, Agnieszka Łukaszewska-Wilczek, Marta Nowakowicz-Jankowiak, Paulina Oleśkiewicz, Paweł Pełka, Kamil Peszat, Piotr Podsiadły, Marta Poloczek, Izabela Ptak-Marczewska, Agnieszka Repeć, Dorota Rewers, Agnieszka Seidel-Kożuch, Tomasz Ziobro.
Dla wszystkich uczestników tegorocznego konkursu przygotowano niespodziankę – bezpłatne warsztaty fotograficzne z Markiem Lapisem, które odbędą się 9 marca w galerii „Obok”.
– Codziennie, przed naszymi oczami przewijają się setki obrazów. Co chwilę. Wszystko jest obrazem, który do nas krzyczy lub szepcze, w zależności od sytuacji, treści czy naszej uważności. Patrzymy na świat i czytamy go. Wizualne komunikaty stały się wiodącymi, szybkimi przekazami nie tylko zewnętrzności, ale także niejednokrotnie stanów wewnętrznych, emocji, uczuć, przeżyć. Patrzymy i rejestrujemy. Czasem tylko na chwilę, żeby za moment zapomnieć a czasem po to by zapamiętać. Często fotografujemy nie zastanawiając się, czy ta fotografia będzie nam do czegoś potrzebna, czy uda nam się ją opublikować, wystawić, sprzedać. Czasem robimy te fotografie dla siebie, z potrzeby chwili, zapisu rzeczywistości, notatki z codzienności – pisze Beata Mendrek, przewodnicząca jury, w tekście do folderu imprezy. – Nagrodzone i wyróżnione fotografie w tegorocznym konkursie ukazują, że szukać można wszędzie tam, gdzie jest człowiek, gdzie dochodzi do spotkania i reakcji zarówno na trudne i poważne jak i na zwykłe, codzienne sytuacje. Inspiracji można szukać wszędzie, ważne, aby to robić szczerze.
To już 19. edycja imprezy, inspirowanej słynnym World Press Photo, która początkowo miała charakter corocznego przeglądu i odbywała się w Teatrze Małym. W pierwszych latach brali w niej udział wyłącznie fotoreporterzy związani z mediami. Od 2004 roku organizowany jest konkurs z nagrodami. W poprzednich edycjach gośćmi byli m.in. Chris Niedenthal i Andrzej Grygiel (laureaci World Press Photo) oraz Mariusz Forecki, Arkadiusz Ławrywianiec, Arkadiusz Gola i Bartek Barczyk.
Partnerzy konkursu: laboratorium fotografii cyfrowej Fotonet Tychy i ZPAF Okręg Śląski. Patronat medialny: TVP3 Katowice, Gazeta Wyborcza, Fotopolis.pl, tygodniki Twoje Tychy i Echo, dwutygodnik Nowe Info, eTychy.org.
Organizator: Teatr Mały w Tychach. Współorganizatorami są Dominik Gajda i Marcin Zimnal, którzy w maju minionego roku, za inicjatywę Tychy Press Photo, otrzymali od Andrzeja Dziuby Nagrodę Prezydenta Tychów w dziedzinie kultury.
Więcej informacji na www.tychypressphoto.pl
Wydarzenie na FB www.facebook.com/events/2475950655812879
Lokalizacja: Pasaż Kultury Andromeda, plac Baczyńskiego 2, Tychy.