Ucieczka na srebrny glob

Andromeda- kino, jakie znamy

Pasaż Kultury Andromeda
/ bezplatnie

„Ucieczka na Srebrny Glob” to brawurowe połączenie archiwaliów i wywiadów, które tworzą spójną opowieść o fenomenie Andrzeja Żuławskiego. Autor wybrał na kulminacyjny moment jego kariery próbę realizacji filmu „Na Srebrnym Globie”, który niczym węzeł plącze wiele różnych ścieżek artystycznego i prywatnego życia Żuławskiego. 

Rok 1975. Po kilku latach wymuszonej emigracji młody reżyser Andrzej Żuławski wraca do Polski. Jego sytuacja w kraju jest niepewna. Po „Trzeciej części nocy” (1971) – dobrze przyjętym debiucie nakręcił szokującego „Diabła” (1972), który z miejsca trafił na półkę a z reżysera uczynił persona non grata. Na domiar złego rozpada się jego rodzina. Żona – Małgorzata Braunek wnosi o rozwód. By poprawić swoją pozycję i uciec od osobistego dramatu, Żuławski podejmuje się tytanicznego zadania, realizacji największego filmu w historii polskiej kinematografii – eposu science-fiction „Na srebrnym globie”. Jeśli mu się uda, trafi do panteonu polskiego kina. Jeśli nie – jego kariera w Polsce będzie skończona.

„Na srebrnym globie” (1976/1987) Andrzeja Żuławskiego mogło stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii. Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed zakończeniem zdjęć? Czy zdecydowały o tym względy ekonomiczne,  polityczne, artystyczne, czy osobiste? Pozostał film-legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata, podobnie jak emocje ekipy, równie silne dzisiaj co czterdzieści lat temu. „Ucieczka na srebrny glob” to film o największej tajemnicy i największym, niespełnionym, marzeniu polskiego kina.

  • czas trwania: 94 min.
  • kraj/rok: Polska /2021
  • reżyseria: Kuba Mikurda
  • produkcja: Daria Maślona
  • wybrane festiwale i nagrody : 2021 – Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity: światowa premiera