WYSPA BLISKOŚCI, Grupa Kolekttacz

Warsztaty dedykowane dzieciom i bliskim im dorosłym, również uczestnikom i uczestniczkom ze szczególnymi potrzebami - obowiązują zapisy.

Teatr Mały

UWAGA! Zainteresowanych udziałem w warsztatach prosimy o kontakt mailowy z: joanna.piwowar@teatrmaly.tychy.pl

Zapraszamy do spotkania w ruchu autentycznym, niewymuszonym, w nieustającej wymianie: myśli, energii, obserwacji, skojarzeń, bazując na książce Katarzyny Ryrych „Wyspa mojej siostry”. Warsztat traktujemy jako pretekst do budowania i pogłębiania relacji pomiędzy uczestnikami wydarzenia. W naszym działaniu staramy się przełamywać tradycyjny schemat artysta – odbiorca, przenosząc akcent z biernego odbioru na wspólne doświadczanie i przeżywanie. Towarzyszą nam założenia niezaprogramowanej na siłę interakcji, wielozmysłowości i współtworzenia. Podczas „Wyspy bliskości” postaramy się zwrócić uwagę na fakt, że każde ciało jest wyjątkowe, niepowtarzalne, wystarczające. Poszukamy szczególnej energii, która daje swobodę, skupienie a zwłaszcza radość. Pomogą nam w tym intuicyjne obiekty sensoryczne INTIBAG autorstwa choreografki i badaczki Izy Chlewińskiej i scenografa Tomka Bergmanna.

Wiek: od 2,5 roku życia

Czas trwania: ok 60 minut

 

O prowadzących:

KolektTacz to Aniela Kokosza, Paulina Giwer- Kowalewska i Agnieszka Dubilewicz. Kolektyw powstał w marcu 2020 roku, z potrzeby wspólnego tworzenia. Artystki w swojej pracy korzystają z narzędzi wywodzących się z techniki tańca współczesnego, improwizacji i somatycznych praktyk pracy z ciałem. Zainspirowane wydarzeniami związanymi ze społeczną izolacją, zaprojektowały cykl wydarzeń performatywnych pod wspólną nazwą: „To jest teraz”. Prowadzą projekt „Teatr Społeczny – strategie przetrwania” w CK Zamek w Poznaniu, realizują warsztaty w ramach „Kultury Dystansu” na poznańskim Łazarzu. Ich autorskie warsztaty dedykowane rodzinom były częścią festiwali w Bytomiu, Toruniu, Tychach. Współpracują z choreografką i badaczką Izabelą Chlewińską.

O projekcie: 

Wyspa Mojej Siostry – rodzinny integracyjny projekt artystyczny to inkluzywny projekt warsztatów artystycznych, opartych na procesie grupowym, których zwieńczeniem będzie spektakl integracyjny o tym samym tytule. Praca warsztatowa będzie miała charakter profilowanego procesu w obrębie konkretnych rodzin biorących udział w warsztatach rodzinnych. Kolejny etap, będzie już miał charakter procesu grupowego, przeprowadzonego z inkluzywną grupą młodzieży i dorosłych, którzy będą współpracować, razem z zaproszonymi artystami nad ostatecznym kształtem spektaklu „Wyspa mojej siostry”.  Kluczową misją zespołu Teatru Małego są relacje, nawiązywane w różnych kontekstach. Wobec tego, poszerzanie oferty z zakresu edukacji teatralnej o kolejną integracyjną propozycję akcji twórczych, sprzyjać będzie postawie włączającej i łączącej działania artystyczne ponad sprawnościami . Jak mówi autorka książki „Wyspa mojej siostry” Katarzyna Ryrych: „Inny nie jest lepszy ani gorszy, jest po prostu inny”.


Premierowy pokaz spektaklu odbędzie się 3 grudnia 2022 roku w Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.