Zapiski z zamknięcia / sztuka handlu – handel sztuką HARMONOGRAM POKAZÓW

Harmonogram godzinowy

Gemini Park Tychy

 

ZAPISKI Z ZAMKNIĘCIA / sztuka handlu – handel sztuką

 

Zapiski z zamknięcia: sztuka handlu – handel sztuką, stanowią powodowaną pandemią oraz kolejnymi etapami zamykania działalności artystycznej refleksję na temat miejsca aktora we współczesnym ekosystemie, zarówno społecznym, gospodarczym, jak i międzyludzkim. Rewizji poddana została również bliźniacza sytuacja sztuki oraz handlu. Obie te dziedziny zostały czasowo zawieszone, a ludzie je uprawiający stracili źródło utrzymania. Autorzy projektu: aktorka Kamilla Baar oraz dyrektor Teatru Małego w Tychach, Paweł Drzewiecki, podjęli się opowiedzenia sytuacji artysty pozbawionego kontaktu  z widzem, przez pryzmat handlu twórczością sceniczną. Wywodząc z literatury polskiej i światowej oniryczne miniatury teatralne, zadają sobie oraz widzom tego teatralnego procesu, pytania o wartości towarzyszące ludzkości od lat, które kilkunastomiesięczna pandemia znów poddała weryfikacji. Pytania te wybrzmią szczególnie dojmująco dlatego, iż przestrzenią gry będzie nie teatralna scena, a sklepowa witryna, co prowokować może do myślenia o tym, jak wielu ludzi traktuje widowisko sceniczne jako produkt, a sztukę aktorską jako towar.  A wszystko to w zaledwie kilkanaście dni od ponownego otwarcia dla społeczeństwa zarówno widowni teatralnych, jak i przestrzeni handlowych.

 

Odsłona I

Ile dla Ciebie warte jest ludzkie życie?

Na podstawie „Dziewczynki z zapałkami” Hansa Christiana Andersena

godz.:13:00

Przytaczając jedną z najbardziej znanych baśni na świecie, zastanawiamy się, wobec czyjego nieszczęścia i bezgłośnej tragedii przechodzimy obojętnie. Na myśl przychodzą nam nie tylko żebrzący bezdomni, ale też niemogący znaleźć swojego miejsca uchodźcy. Zwracamy również uwagę na tych, którzy czekają na naszą pomoc w najbliższym otoczeniu. Dlatego, choć każdą z miniatur projektu można oglądać bezpłatnie, realizatorzy bardzo proszą by zajęcie miejsca na widowni którejkolwiek z odsłon całodniowego widowiska, opłacić symbolicznym datkiem na rzecz podopiecznych Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci „Świetlikowo”.

 

 Odsłona II

Ile warta jest tradycja?

Na podstawie „Sklepów cynamonowych” Brunona Schulza

godz.:14:15

Proza Schultza to nie tylko malownicze opisy witryn sklepowych, zapomnianych towarów o baśniowych zapachach, fakturach i barwach, ale także wspomnienie świata, którego dziś już nie pamiętamy. Świata budowanego przez wielowiekowe tradycje, kulturę handlowania, oraz związanych z nią rytuałów. Przy tej okazji staramy się skłonić naszych odbiorców do refleksji nad tym, jakie miejsce we współczesnym świecie zajmuje tradycja nie tylko kupiecka.

 

Odsłona III

Jaką cenę płacisz za bycie sobą?

Na podstawie „Fantazy” Juliusza Słowackiego i „Poskromienia złośnicy” Williama Szekspira

godz.: 16:00

Bohaterka tej miniatury teatralnej, to kobieta, którą ojciec wydaje za mąż za bogatego mężczyznę. Kobieta sprzedana za cenę spokoju rodziny. Bez uczuć, bez refleksji o szczęściu. Bohaterka pragnie zawalczyć o siebie w relacji z przyszłym mężem. Jaką zapłaci za to cenę? I kiedy tak naprawdę będzie mogła być sobą – stając przed swym „nabywcą”, czy zostając sama ze sobą, swymi myślami, pragnieniami i rozczarowaniami? Odpowiedzi na te pytania szukamy sięgając po teksty najwybitniejszych autorów piszących dla teatru.

 

Odsłona IV

Czy młodość jest warta każdej ceny?

Na podstawie „Esther” Stefana Chwina

godz.: 17:15

Poznajemy kobietę piękną, ale też świadomą swej dojrzałości i przemijalności. Słyszymy jej przemyślenia wynikające z obserwacji innej, młodszej dziewczyny. Jakie są konkluzje? Wszyscy przeminiemy, a razem z nami przeminie wszelkie piękno. Ile więc może być warte młodzieńcze piękno, i co powinien odpowiedzieć kobiecie mężczyzna, gdy zostanie przez nią zapytany o  to, ile by dał za wieczne piękno swej wybranki?

 

Odsłona V

Ile kosztuje przyjemność?

Na podstawie „Dziwki z OHIO” Hanocha Levina

godz.:18:15

Sięgając po fragment sztuki jednego z najważniejszych współczesnych światowych dramaturgów, dwoje aktorów – Kamilla Baar i Michał Majnicz dają sobie przyjemność artystycznego spotkania, po to, by pomimo pandemii, mogli uprawiać swój zawód, pielęgnować warsztat i artystyczną wyobraźnię. Przy okazji widzimy znak naszych czasów – łączenie online, bo na inne spotkanie nie mogą sobie aktualnie pozwolić. I choć ich postaci rozmawiają o zupełnie innej formie przyjemności, to jako widzowie jesteśmy świadkami jednego z najważniejszych elementów związanych ze sferą handlu – targowaniem się, co w kulturze autora przytaczanej sztuki, stanowi największą przyjemność.

 

Odsłona VI

Ile warta jest miłość?

Na podstawie „Idioty” Fiodora Dostojewskiego

godz.: 19:30

Monolog Nastazji Filipowny, kobiety rozdartej między uczuciem, potrzebą bezpieczeństwa, a poczuciem własnej wartości ukazuje kobietę, która wie gdzie jest miłość, nie wie jednak, czy wolno jej sobie na nią pozwolić. Jaką drogę wybierze? Czy dalej będzie skazywać się na przybieranie kolejnych masek? Przekonajcie się sami.

 

Odsłona VII

Postscriptum

godz. 20:00

 

Ostatnie już tego dnia spotkanie z aktorką, która przez cały dzień wcielać się będzie w kolejne postaci, za każdym razem inne – nie tylko zewnętrznie, ale  i wewnętrznie. Tu pojawi się niemal prywatnie, pointując wokalnie wcześniejsze odsłony tego projektu, ale także, chcąc spotkać się z widzami twarzą w twarz, już bez oddzielającej ją od publiczności szyby sklepowej witryny, by usłyszeć, co pozostało w poszczególnych odbiorcach z kolejnych odsłon kilkugodzinnego przedstawienia.

 

Wszystkie odsłony będą transmitowane na żywo na kanale YouTube Teatru Małego w Tychach.

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Wstęp Wolny

 

Koncepcja i Dramaturgia:

Paweł Drzewiecki

Obsada:

Kamilla Baar

Michał Majnicz

Dominika Porwit

Paweł Drzewiecki

Scenografia:

Joanna Rupik

Charakteryzacja :

Dorota Spaczyńska-Pilorz

Zdjęcia:

Agnieszka Seidel – Kożuch

Muzyka:

Aranżacja utworów „Psie Kiełbaski” Piwnica Pod Baranami oraz „Sklepiki” Władysława Szlengela

Michał Lamża

Aranżacja utworów „Mamona” zespół Republika oraz „Żądza pieniądza” zespołu Maanam

Jacek Kita

Aranżacja utworów: „Jeszcze w zielone gramy” Wojciecha Młynarskiego i „Marsz Mendelsona” autorstwa: Felix Mendelssohn-Bartholdy

Mateusz Kołakowski -fortepian,

Ewa Sidor- altówka

Marcin Sidor- skrzypce,

Aleksandra Steczek -wiolonczela

Katarzyna Pudełko -flet

Udźwiękowienie:

Krzysztof Kurek, Tomasz Cichocki

Realizacja Live Streaming:

Grzegorz Pancherz

Montaż:

Michał Wac

Oświetlenie:

Leszek Szymański

Operatorzy:

Michał Majocha, Arkadiusz Pająk, Mariusz Lach

Zespół realizatorski:

Lidia Lechowicz, Barbara Szymańska, Alicja Liszka, Anna Kotowicz, Barbara Ziółkowska

Promocja:

Dominika Porwit, Małgorzata Wawak

Produkcja:

Małgorzata Polko

Aleksandra Sus

Producent:

Teatr Mały Tychy

Partner:

Galeria handlowa Gemini Park

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.