Wyspa mojej siostry

Wyspa Mojej Siostry – rodzinny integracyjny projekt artystyczny

 

Wyspa Mojej Siostry – rodzinny integracyjny projekt artystyczny to inkluzywny projekt warsztatów artystycznych, opartych na procesie grupowym, których zwieńczeniem będzie spektakl integracyjny o tym samym tytule. Praca warsztatowa będzie miała charakter profilowanego procesu w obrębie konkretnych rodzin biorących udział w warsztatach rodzinnych. Kolejny etap, będzie już miał charakter procesu grupowego, przeprowadzonego z inkluzywną grupą młodzieży i dorosłych, którzy będą współpracować, razem z zaproszonymi artystami nad ostatecznym kształtem spektaklu „Wyspa mojej siostry”. Kluczową misją zespołu Teatru Małego są relacje, nawiązywane w różnych kontekstach. Wobec tego, poszerzanie oferty z zakresu edukacji teatralnej o kolejną integracyjną propozycję akcji twórczych, sprzyjać będzie postawie włączającej i łączącej działania artystyczne ponad sprawnościami . Jak mówi autorka książki „Wyspa mojej siostry” Katarzyna Ryrych: „Inny nie jest lepszy ani gorszy, jest po prostu inny”.
Premierowy pokaz spektaklu odbędzie się 3 grudnia 2022 roku w Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.

Wyspa mojej siostry, wg Katarzyny Ryrych, reż. Joanna Piwowar-Antosiewicz

Zapraszamy na opowieść pełną przygód , dla każdego kto boi się niekiedy przybijać do brzegów nowych, nieznanych wysp na wielkim oceanie życia… uwierzcie, nie ma nich ludożerców, dzikusów ani potworów – tylko ludzie.  Tacy sami jak Ty i Ja… Bo każdy z nas ma swoją wyspę. Na niektóre jest łatwiej dopłynąć, na inne trudno trafić bez mapy, ale warto spróbować je odnaleźć, bo każda kryje w sobie zaskakujące skarby….

Wyspa mojej siostry  to książka Katarzyny Ryrych opisująca przygody dwóch sióstr , z których jedna jest trochę „inna”. Starsza, Pippi, która jakby żyje na samotnej wyspie, w innym świecie… Na tę wyspę wprowadza nas jej młodsza siostra Myśka. Dzięki niej będziemy mogli poznać piesokota, pobiec na biegun północny i zostać wieszczem, czy nauczyć się jak zrobić ciasto górnik …na poprawę humoru.

W oparciu o książkę i cykl rodzinnych warsztatów, które odbyły się w okresie wakacyjnym w Teatrze Małym , dramaturżka  Justyna Lipko-Konieczna, związana z Teatrem 21, stworzyła scenariusz spektaklu,  w którym udział biorą różnorodni twórcy i realizatorzy. Powstała twórcza kooperatywa artystów i artystek skupionych, na co dzień, wokół ŚDS św. Faustyny w Tychach oraz zespołu Teatru Małego, która podjęła się próby stworzenia inicjatywy artystycznej ponad sprawnościami.

Nasz spektakl ukazuje, że inny nie jest ani lepszy, ani gorszy, jest po prostu innyPracując twórczo z grupą chcieliśmy nie tylko rozbroić kategorię „inności”, ale przede wszystkim, przyjrzeć się temu, czym są relacje, jak i co je tworzy. Taka perspektywa koresponduje z koncepcją programową zaproponowaną przez Dyrektora Teatru Pawła Drzewieckiego… Siłą książki i mam nadzieję naszego spektaklu jest to, że oswajamy się z odmiennością, ale jednocześnie dobrze się bawimy podążając za tym co spotyka Pippi i Myśkę ” – mówi pomysłodawczyni i reżyserka spektaklu Joanna Piwowar-Antosiewicz, na co dzień pedagożka teatru i edukatorka Teatru Małego w Tychach.

Premierowy pokaz spektaklu odbędzie się 3 grudnia 2022 roku w Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.

 

Autor: Katarzyna Ryrych

Scenariusz i dramaturgia : Justyna Lipko-Konieczna

Reżyseria: Joanna Piwowar-Antosiewicz

Choreografia: Katarzyna Helena Żeglicka, grupa CHOREON

Scenografia: Marika Wojciechowska

Muzyka: Joanna Piwowar-Antosiewicz, Michał Sosna

Występują:

Alina Bachara

Anna Białoń

Mateusz Błoński

Halina Czypionka

Paweł Drzewiecki

Maciej Kostuś

Dorota Kusz

Sławomir Kwiotek

Mariusz Malisak

Andrzej Michalak

Arkadiusz Michalak

Patrycja Paluch

Agata Sujka

Rafał Szebesta

Aleksandra Szpura

 

 

 

*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.